Köha, nohu, kurguvalu ei teki külmetusest. „Külma saamine“ võib immuunsüsteemi ajutiselt nõrgestada, mistõttu on organism haigustekitajatele vastuvõtlikum, aga sümptomite tekkimisel on siiski tegemist viirushaigusega.

Millal on inimene teistele nakkusohtlik?

Hingamisteede viiruseid on mitmeid erinevaid ja igaühel neist on mitu või mitukümmend alavarianti. Kokku on umbes 200 erinevat köha-nohu-palavikuga kulgevat viirust. Ühte kindlat reeglit 200 erineva tekitaja kohta arusaadavalt öelda ei ole võimalik. Tavaliselt on peiteaeg 1-5 päeva, samas läkaköhal, tuulerõugetel ja leetritel kuni 21 päeva ja nakkuslikul mononukleoosil isegi 4-6 nädalat.

Üldjoontes ei ole hingamisteede viirused nakkusohtlikud kogu haige olemise aja. Nakkusohtlik periood algab umbes 1-2 päeva enne haigusnähtude teket. Sellel ajal inimene ise veel ei teagi, et ta on nakatunud. Kestab tavaliselt umbes kolm esimest haiguspäeva, harvem kuni nädala.
LOE LÄHEMALT: Hingamisteede viirused on nakkusohtlikud juba enne sümptomite teket. Perearst soovitab, kuidas haiguseid ennetada ja ravida

Gripi nakkusallikaks on teine inimene, kes tegelikult ohustab teisi juba päev enne sümptomite avaldumist ja on nakkusohtlik 7 päeva. Väikelapsed on nakkusohtlikud isegi kuni 21 päeva. Nende immuunsüsteem reageerib erinevalt, see on kujunemisjärgus ja alles hakkab tasapisi antikehi moodustama. Organismist välja see viirust ei suru, vaid jätab limaskestadele pidama. Gripp levib piisknakkusena. Muide, gripiviirus püsib väliskeskkonnas elus kuni 48 tundi. Kui inimene, kes on gripi nakkusohtlikus perioodis, on köhinud laudadele ja mänguasjadele, siis näiteks lapsed võivad pindadelt kergesti gripinakkuse saada, sest nad katsuvad kõike ja panevad sageli käsi suhu.
LOE LÄHEMALT: Gripp niitis jalust kogu pere, nelja-aastase tütretirtsu seisund muutus aga ohtlikuks

Müüt nr 2. „Viirushaigusest paranemiseks on vaja antibiootikumravi“

Viirushaiguseid ei saa ravida antibiootikumidega, kuna need lihtsalt ei toimi viirustele. Lisaks suureneb antibiootikumide vale kasutamisega kõrvaltoimete risk ning tekib oht ravimitele resistentsete bakterite väljakujunemiseks.

Antibiootikume kasutatakse bakteriaalsete põletike raviks nagu põiepõletik, angiin või läkaköha. Viirushaiguste puhul antibiootikume ei kasutata. Neid asjatult võttes võib hoopis organismi nõrgestada ja suureneda riski bakteriaalse infektsiooni tekkeks.
LOE LÄHEMALT: Oksendamist põhjustav noroviirus nakatab kogu pere, enim võivad kannatada mehed. Levivad ka teised viirused. Kuidas vältida tüsistusi ja millal pöörduda haiglasse?

Müüt nr 3. „Järsku tekkinud kõhulahtisuse korral on vaja ravimeid nagu loperamiid“

Ootamatult alanud ja ägeda kuluga kõhulahtisuse sagedasemad põhjused on viiruslikud või bakteriaalsed infektsioonid ja toidumürgistus. Loperamiid on käsimüügiravim, mille toime seisneb soolestiku töö aeglustamises. See tähendab, et haigustekitaja püsib kauem organismis ja võib seal ka suurema tõenäosusega paljunema hakata – seetõttu on enne ravimi kasutamist oluline nõu pidada arsti või apteekriga. Kõige olulisem on kõhulahtisuse korral vältida vedelikupuuduse teket ja elektrolüütide tasakaaluhäiret vedelike manustamisega. Hea mõte soole mikrofloora taastamiseks on tarbida probiootikume.

Kui kõhuhädad on platsis

Kõhulahtisuse ja oksendamise korral on kõige tähtsam võimalikult palju juua, et kompenseerida vedelikukadu ja vältida vedelikupuudust. Eriti oluline on seda silmas pidada laste puhul, sest neil võib väiksema kehakaalu tõttu tekkida vedelikupuudus lihtsamalt.

Joomiseks sobib tavaline toasoe või ka gaseerimata mineraalvesi. Samuti vähese suhkruga kummelitee. Apteegis on saadaval ka spetsiaalne suukaudse lahuse pulber (sisaldab glükoosi, naatriumtsitraati, naatrium- ja kaaliumkloriidi), mis aitab kompenseerida elektrolüütide ja vedeliku kadu. See sobib nii täiskasvanutele kui ka lastele. Kui seda pulbrit pole reisil kaasas, saab selle asendada klaasitäie puhta veega, millele on lisatud üks teelusikatäis soola ja kuus teelusikat suhkrut.

Kindlasti ei soovita proviisor kõhulahtisuse ja oksendamise korral juua magusaid jooke, nagu mahlad või gaseeritud magusad joogid. Samuti tuleks vältida piima ja energiajookide tarbimist.

Lisaks ohtrale vedeliku joomisele võiks võtta söetablette (üks tablett 10 kg kehakaalu kohta) või -kapsleid (2–3 kapslit). Kuna söetabletid ja -kapslid, aga ka Smecta, on tugevalt absorbeeriva toimega, siis tuleks nende manustamisel hoida teiste ravimitega vähemalt neljatunnist vahet. Vastasel juhul võivad need pärssida teiste samal ajal tarvitatavate ravimite toimet. Võtta võib ka diosmektiiti sisaldavat arstimit. Samuti aitavad kõhuhädadest vabaneda probiootikumid.
LOE LÄHEMALT: Kuidas leevendada kõhulahtisust ja -kinnisust? Millal on vaja pöörduda arsti poole?


Ärritunud soole sündroom on soolestiku haiguslik seisund, mis tekitab kõhulahtisust ja – kinnisust, gaase ning valu soolestikus. „Teadaolevalt on sellest haigusest vähemal või suuremal määral mõjutatud iga kümnes inimene üle maailma. Levinumad vaevused on gaasid, puhitus, valu alakõhus ja tavaliselt kõhulahtisus, kuid mõnikord võib olla ka vastupidine, pidev kõhukinnisus. Suureneb vajadus päeva jooksul roojata ja võib esineda ka tahtmatut roojamist,“ kirjeldab BENU farmatseut Lauri Baar ebameeldivat terviseprobleemi.
LOE LÄHEMALT: Kõht puhitab ja valutab ning alatasa tuleb joosta vetsu vahet

Müüt nr 4. „Vaktsiinid on ohtlikud ja kasutud“

Vaktsineerimise korral viiakse organismi väikeses koguses nõrgestatud või inaktiveeritud ehk nn surmatud viirused või baktereid või nende osasid. Enne turule toomist on vaktsiinid läbinud rida uuringuid nende efektiivsuse ja ohutuse tõestamiseks. Vaktsineerimine annab võimaluse immuunsüsteemile õpetada, kuidas haigustekitajaga kokkupuutel reageerida ilma haigust läbi põdemata. Vaktsiinidest ja vaktsineerimisest leiad põhjaliku info VAKTSINEERI.EE.

Müüt nr 5 „Gluteenivaba dieet on tervislik“

Gluteen on teatud teraviljades sisalduv valk, mida sisaldav toit on erinevate vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete allikas. Kui inimesel ei ole teada haigusseisundeid, mille tõttu on vajalik gluteeni vältida, ei ole selle tarvitamine kuidagi ebatervislik. Uuringutes on näidatud, et gluteeni sisaldaval toidul olevate inimeste soole mikroflooras on rohkem bifidobaktereid ja nende soolestikus elab vähem potentsiaalselt haigusttekitavaid baktereid võrreldes gluteenivabal toidul inimestega.

Kui inimesel ei ole diagnoositud tsöliaakiat, võiks toitumisterapeudi sõnul menüüs olla täisterajahud, -leib, -pasta ja -riis, mis tagavat stabiilse veresuhkru, vajalike kiudainete, vitamiinide ja mineraalide olemasolu ning lisaks püsib kõht kauem täis.
LOE LÄHEMALT: Salakavalate sümptomitega tsöliaakia – kuidas haigust märgata ja sellega hakkama saada? Miks ei tohiks terved inimesed gluteeni vältida?

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena