ARST SELGITAB | Kas lõuajoont on võimalik nätsu närimisega mehisemaks treenida?
(17)Sotsiaalmeedias võib märgata trendi, mille eesmärgiks on treenida närimisega lõuajoont mehisemaks. Kas sellest on ka mingit tolku, selgitab hambaarst Laura Saarlo.
Hambaarst Laura Saarlo tõdeb, et trendil midagi lõualihaste treenimiseks närida on kaks poolt. Pidevalt ja mitmeid tunde näiteks nätsu närides mõjub see lihastele treeninguna ja mälumislihaste toonus tõuseb. „Aga kui me iga päev läbiksime jooksumaratoni, siis meie põlveliigesed ei peaks koormusele vastu. Nätsu pikaaegsel närimisel saavad ülekoormuse lõualiigesed ning kõhre kulumisel tekivad valud, jäikus, naksumine,“ nimetab ta võimalikke probleeme. Pigem võiks siis juba harrastada näojoogat, mis pole lõualiigesele nii koormav.
Karuteene hammastele
Oma praktikas näeb Saarlo ka teisi levinud müüte, mis võivad hambaid pöördumatult kahjustada. Näiteks on ta näinud seedimise soodustamiseks joodavate happeliste jookide tagajärgi. „Mul on olnud mitmeid patsiente, kes on aastaid tarbinud hommikuti esimese asjana sidrunivett või mahla. Selle tagajärjel on hammast kattev email ära kulunud ja emaili all olev dentiin paljastunud,“ räägib ta sidrunivee söövitavast mõjust. Seetõttu muutuvad hambad väga tundlikuks ja kuna dentiin on hambaemailist tumedam ja kollasem, siis esteetiliselt ei ole enam hambad kaunid.
Paljud patsiendid kasutavad hammaste valgendamiseks pastasid ja pulbreid, mis sisaldavad jahvatatud sütt. „Sellised pastad on abrasiivsed ja need lihvivad hammast nagu liivapaber. Alguses on sel tõesti valgendav efekt, kuid jätkuval kasutamisel hakkab see kulutama hambavaapa ehk emaili,“ hoiatab Saarlo. Kuna vaaba kulumisel paljastub dentiin, mis on tumedam ja kollasem, võib lõpptulemuseks saada varasemast hoopis tumedama ja kollasema naeratuse.