EKSPERIMENT | Kuidas loobuda liigsest suhkrust ja süüa rohkem köögivilju? 10 päeva glükoosipiike tasakaalustavat toitumist
Mis seal salata, tervislik toitumine võib argipäeva rutus olla viimane asi, millele mõelda jõuab. Nii kipuvad käest minema toidukorrad ja menüüsse hiilib liigne magus. Otsustasime Tervis Plussi toimetusega jälgida 10 päeva oma toidusedelit ja testida enda peal ära „glükoosijumalanna“ Jessie Inchauspé nipid, et koos veresuhkru kõikumisega saada lahti magusasööstudest ja väsimusest. Võib-olla ka mõnest sentimeetrist pihal.
Mingisugust imetabast ja suurt muutust me oma menüüs teha ei kavatase. Võtame eeskujuks biokeemiku Jessie Inchauspé värskelt ilmunud raamatu „Glükoosijumalanna eluviis.“ Autori sõnul on sellel, kuidas me sööme, tugev mõju veresuhkru tõusudele ja langustele. Süüa saab küll vanaviisi, kuid lisada tuleb glükoosikõverat tasakaalustavad nipid. Raamatus on üle 110 retsepti ja päevikuvormis abilise, mida saame samuti oma eksperimendi jooksul kasutada.
Inchauspé veresuhkru taseme tasakaalustamise neli teaduspõhist nippi on iseenesest lihtsad.
Hommikut peab alustama soolase hommikusöögiga. Selleks ei sobi smuutid, hommikuhelbed ega ka puder. Kõik need tekitavad järsu veresuhkrutaseme tõusu ehk glükoosipiigi, millele järgneb väsimus või magusaisu.
Ühele einele päevas peavad eelnema köögiviljad. Läbi saab siin ajada ka päris lihtsalt süües kurki, porgandit või tomatit. Erinevate köögiviljaroogade retsepte leiab aga lõputult.
5%-lise äädika lisamine toitudele või äädikaga maitsestatud vee joomine (1 spl klaasitäiele veele on piisav). Hästi sobivad õuna- ja erinevad veiniäädikad. NB! Kindlasti ei tohi kasutada ülikanget 30%-list toiduäädikat.
Peale ühte toidukorda peab hiljemalt pooleteise tunni jooksul end 10 minutit intensiivselt liigutama. Piisab ka kergest jalutuskäigust või võimlemisest (nt päkkadele tõusud seistes on tõhus ja kaval harjutus). Intensiivne trenn on muidugi samuti teretulnud.
Oma raamatus soovitab autor kuu aja jooksul...