Tasakaaluga hädas? Enneta kukkumist kehatüvelihaste treeninguga! 10 head harjutust, mida kodus teha
Pärast 50. eluaastat hakkab lihasmass hoogsalt vähenema ja jõutrenn on siis eriti oluline. Tähtsaim on hoida tugevana kehatüvelihased – need aitavad vältida kukkumist, säästavad vaevustest ja säilitavad kauni rühi. Füsioteraapia Kliiniku füsioterapeut Katre Lust-Mardna räägib kerelihaste treenimise vajalikkusest ja annab täpse kava kuidas seda teha.
Kehatüvelihased on laiemalt võttes kõhu-, selja- ja tuharalihased. “Need lihased ümbritsevad kogu kehatüve ja aitavad meid püsti hoida, samuti taluda paremini sundasendeid,” räägib Füsioteraapia Kliiniku füsioterapeut Katre Lust-Mardna.
Ka istuvat tööd on lihtsam teha, kui kerelihased on tugevad. “Tegelikult on kõike hea teha, kui need lihased on heas toonuses. Näiteks kui tahame igapäevatoimetustega hästi hakkama saada: midagi kõrgelt võtta, poekotti koju kanda või ükskõik millist füüsilist tööd teha. Võib öelda, et need on keha kõige olulisemad lihased. Kehas võib olla kõrvalekaldeid normist, asümmeetriat või muud. Kui lihased on tugevad, on liigesed ja luustik kenasti hoitud. Tugev inimene on terve inimene.”
Lust-Mardna sõnul algavad kõik inimese jäsemeliigutused kehatüvest. “Kui kehatüvi on stabiilne ja tugev, on lihtsam käsi ja jalgu liigutada. Ka sportlik sooritusvõime sõltub väga palju kehatüvelihaste jõust.”