VIDEO | Miks on HIIT-treeningud TABATA, EMOM ja AMRAP nii tõhusad - proovi järgi
HIIT-treeningud (High Intensity Interval Training ehk kõrge intensiivsusega intrvalltreening) on spordisõprade seas populaarsed oma lühiduse ja tõhuse pärast. Tegu on kardiotreeninguga, mille käigus aktiveeritakse ja koormatakse südamelihaseid kombineerides kõrge ja madala intensiivsusega harjutusi ning puhkeaega. Kuid mida see tegelikult tähendab ja millist HIIT-treeningut valida?
HIIT-treeninguid on mitut tüüpi - TABATA, EMOM ja AMRAP jt. Erineb nende intensiivsus, kestus ja igaks harjutuseks ning puhkeajaks kuluv aeg. Kõiki neid iseloomustab efektiivsus - minimaalse ajaga saavutatakse maksimaalne tervisliku füüsilise koormuse tase.
Eelised teiste kehaliste tegevuste ees:
1. Ajasäästlikkus – Tavaline HIIT-programm kestab 10 - 30 minutit, seega on see ideaalne treeningvorm inimestele, kelle vaba aeg on igapäevaselt väga piiratud või kes reisivad palju. Hästi struktureeritud tunniplaan võimaldab treeninguid väga täpselt ajastada, treeningkava intensiivsus teeb võimalikuks püstitatud eesmärkide saavutamise.
2. Vajalik on vähene treeningvarustus – HIIT-treeninguteks pole vaja spetsiaalset varustust, kuna suurem osa harjutustest tehakse enda keharaskusega. See tähendab, et treeninguid on lihtne teha kodus - kõik, mida vajad on treeningmatt, veepudel ja käterätik. Mõni treeningsari pakub võimalust kaasata harjutustesse näiteks hantlid või tooli. Hea treeningutulemuse saavutamiseks pole lisavahendid aga sugugi vajalikud. Treeninguid saab hõlpsasti kohandada, lisades jooksmise, rattasõidu või teisi aktiivseid tegevusi, mida saab harrastada kõikjal.
3. Tõhusus – HIIT-treeningud on võrreldes tavaliste kehaliste tegevustega palju tõhusamad, sest lühikese ajaga põletatakse kaloreid keskmiselt 25 - 30 protsenti rohkem kui teiste treeningliikidega. Kalorite põlemine jätkub ka pärast trenni puhkeolekus, sest HIIT tõstab võimsalt ainevahetuse kiirust...