Sojauba on suurepärane valgu- ja molübdeeni-, väga hea raua-, fosfori-, magneesiumi-, kaaliumi- ja mangaani-, samuti B-rühma vitamiinide ja folaadiallikas. Sojaoas on palju kiudaineid, eriti lahustumatuid. Võrreldes teiste kaunviljadega on sojaoas rohkem rasvhappeid ja vähem süsivesikuid ning erinevalt muudest kaunviljadest leidub sojas ka oomega-3-rasvhappeid ning letsitiini. Viimane on kasutusel ka toidulisandina.
Sojatooted sisaldavad taimseid steroole (eriti beetasitosterooli), mis sarnanevad struktuurilt kolesterooliga. Neid kasutatakse kolesteroolitaset langetavates toidulisandites ja need toetavad immuunsust. Probleeme võib aga tekitada sojaga liialdamine, samuti on suur hulk inimesi soja vastu allergilised või on neil sojatalumatus.
Hormoonilaadsed ühendid sojas
Kõige rohkem segadust külvavad soja hormoonilaadsed ühendid. Need on füto- ehk taimsed östrogeenid – ühendid, mis erinevad keemiliselt struktuurilt suguhormoonidest, ent käituvad organismis nendega sarnaselt.
Taimse päritoluga östrogeenidel on hormonaalset tasakaalu hoidev toime nii naistele kui ka meestele. Need on tõhusad suguhormoonide puuduse (nt menopaus), aga ka ülemäärasuse korral (nt östrogeeni liiaga seotud terviseprobleemid). Samas on need tunduvalt nõrgema mõjuga kui keha enda toodetav östrogeen. Laialt kasutatavad fütoöstrogeenid on soja isoflavonoidid. Fermenteerimata toodetes (nt lihaasendajad, sojapiim, tofu jm) on enamik isoflavonoide passiivses vormis ega imendu soolestikus enne, kui mikrofloora on need aktiivsesse vormi metaboliseerinud. See protsess ei toimi korralikult juhul, kui soolestiku mikrofloora on kahjustunud.
Sojas leiduvatel taimse päritoluga östrogeenidel on hormonaalset tasakaalu hoidev toime nii naistele kui ka meestele.
Jaapanis ja teistes idamaades tarbitakse enamikku sojatooteid kääritatult (fermenteeritult), tuntumad neist on juba nimetatud miso, tamari ja tempeh ning natto (teatud toit). Fermenteerimine parandab isoflavonoidide imenduvust, ühtlasi vähendab see fütaatide hulka, kergendades sojatoodete seedimist ja mineraalainete omastamist.
Aasia riikides, kus süüakse rohkesti sojatooteid, haigestuvad inimesed vähem hormoonsõltuvasse rinna- ja emakavähki ning harvem esineb neil ka menopausiga seotud vaevusi. Kui aga Aasia immigrandid toituvad mõnda aega nii-öelda läänelikult ehk tarvitavad vähem soja, kuid söövad rohkem rasva- ja valgurikkaid ning vähese kiudainesisaldusega toite, suureneb nende risk haigestuda nimetatud haigustesse märgatavalt.
Sojatoodetega seotud probleemid
Suguhormoon östrogeeni toimet matkivaid taimseid ühendeid sisaldava toiduga tuleks olla ettevaatlik väikelaste puhul, sest nende närvisüsteemi areng on suguhormoonitaseme muutustele väga tundlik. Naised, kellel on östrogeenitundlik rinnakasvaja, peaksid soja tarbimist piirama nelja portsjonini nädalas ning vältima sojaisoflavoone sisaldavaid toidulisandeid.
Õigustatud pole soovitus, et mehed ei tohi sojatooteid süüa. Fütoöstrogeenid mõjutavad positiivselt ka meessuguhormoone ja toimivad hästi eesnäärmeprobleemide korral. Samuti aitavad fütostreroolid reguleerida kolesteroolitaset.
Kui menüü on vaheldusrikas, pole võimalik toidust nii palju fütoöstrogeene saada, et see tervele inimesele ohtlik oleks. Loomulikult ei tohiks kogu toit koosneda sojast. Selline olukord võib tekkida aga siis, kui poisslapsest imikule antakse soja baasil rinnapiimaasendajat. Samuti juhul, kui hakatakse taimetoitlaseks ning asendatakse liha, juust, piim, jogurt jm toidud sojatoodetega. Ühegi toiduainega, eriti sojaga liialdamine, ei ole hea. Soja on üks enam levinud GMO-taimekultuuridest, seega tasub toodete ostmisel jälgida tooraine päritolu. Eestis müüakse GMO-tooteid väga vähe, üks neist on poodides näiteks GMO-sojaõli.
Kilpnäärmeprobleemide korral peaks soja, eriti just värskete ubade tarbimist piirama, sest soja sisaldab goitrogeene, mis võivad takistada kilpnäärmel joodi siduda. Puriinide ja oksalaatide pärast peaksid sojatoitude rohket söömist vältima need, kellel on kalduvus neerukivide või podagra tekkeks.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et sojatoodete puhul tuleb lähtuda tasakaalustatud toitumise põhimõtetest ja eelistada fermenteeritud tooteid.