Rahvusvahelised tervise-­ ja toiduportaalid on täis Rootsist inspireeritud soovitusi ja dieete, Facebooki reklaamid kutsuvad järgima Stockholmi dieeti ja tervise­portaalid Rootsi dieeti. Laineid lööb Rootsi modell Elsa Hosk, kelle menüü on kümnetele tuhandetele tüdrukutele pühakirjaks, ning tema tervise-, ilu- ja toitumisnõuandeid kajastatakse kogu maailmas.

US News reastab igal aastal eri kategooriates maailma kümme parimat dieeti ning 2019. aastal pääses mitmes kategoorias esikümnesse Põhjamaade dieet (Nordic diet), mis ei ole küll rootslaste, vaid taanlaste oma, ent siiski esindab skandinaavlaste toidukultuuri ja mõtteviisi. Ehkki Vahemere dieeti hinnati kohati kõrgemalt, on rootslaste dieedid endiselt väga populaarsed. Briti ajalehtedes on Rootsi köögi ja dieetide kohta avaldatud pikki lugusid, sealhulgas pealkirjaga “Skandinaavia dieet on maailma kõige tervislikum ja kõige maitsvam”. Moejumaluse staatuses Vogue’is arutleti juba mõne aasta eest Rootsi dieetide fenomeni pealkirja all: “Kuidas süüa nagu rootslane?”.

Artiklis peetakse Rootsi toitumis­viisi edu saladuseks peale selle, et rootslased söövad tervislikult, ka elanike head füüsilist vormi, hoo­ajaliste toiduainete suurt populaarsust, kliima eripära, põhjamaiste metsa- ja aiasaaduste rohket tarvitamist, sada protsenti salmonellavabu mune jne. Oluline aspekt kogu Rootsi dieedis ongi rootsipärane elustiil – iga­päevane heaolu, turvalisus, aktiivne liikumine, mõnus kõrgepalgaline töö ja kvaliteetsete toiduainete nautimine. Eriti tõstetakse esile rootslaste oskust teha puhkepause ja tava õhtustada sõpradega. Lühidalt, 21. sajandi skandinaavlane naudib puhkust, suhtlust ja head sööki nagu lõunaeurooplane.

Edasi lugemiseks: