Seda, et õunad on kasulikud, teab igaüks. Milliste tõsiste haiguste tekkeriski need siis vähendavad?
(5)Õun on meie toidulaual üks tavalisemaid puuvilju, kuid vähesed on teadlikud selle tervist tugevdavatest omadustest. Inglise keeles levinud ütlusel “üks õun päevas hoiab arsti eemal” võib tõepõhi all olla. Viimastel aastatel on uuritud õuntes leiduvaid polüfenoole ja tulemused on olnud üllatavad. Teadlased on avastanud, et õuntes sisalduvate fütotoitainete jaotus on varem arvatust palju unikaalsem.
Fütotoitained pole küll eluks esmavajalikud ega anna energiat, ent need aitavad vähendada krooniliste haiguste riski. Tõenäoliselt sisaldavad õunad rohkelt polüfenoole selleks, et vilja päikese UVB-kiirguse eest kaitsta. Nimelt on mitmetel õuna koores esinevatel polüfenoolidel võime neelata UVB-kiirgust. Polüfenoolid on otsekui õuna looduslik päikesekreem!
Suur osa õuna polüfenoolidest on antioksüdantsete omadustega. Seetõttu uurivad teadlased nende toimet inimesele. Eriti efektiivselt mõjutavad õunad rasvarikaste rakumembraanide oksüdeerumist. Protsessil on organismis tähtis roll, kuna lipiidide peroksüdatsioon veresoontes on üks võtmefaktoreid arterite ummistumisel, mida tuntakse ateroskleroosi nime all. Mitmete uuringute algsed tulemused osutavad sellele, et õunas peituvad ained vähendavad eri vähivormide riski, eriti käib see soole- ja rinnavähi kohta.
Köögi- ja puuviljade mõju kopsuvähile on palju uuritud ja kõige silmapaistvamat toimet on avaldanudki õunad. Võrreldes teiste viljadega on õuntes sisalduval ainete kokteilil märgatav kopsuvähiohtu vähendav mõju. Teadlased ei ole täpset mehhanismi kindlaks teinud, kuid konkreetsete ainete leidmisel ja eraldamisel võivad need osutuda vähiravimiteks...