Kuidas alustada treeningutega, kui sind kimbutab ülekaal – millist trenni valida ja millise koormusega treenida?
Vananemise üks pahupool on, et me kulume. Kuluvad ka meie põlve- ja puusaliigesed – Eestis asendatakse neid aastas ligi 3600 inimesel ja see arv kasvab. Oma loo räägib 62aastaselt uue puusaliigese saanud Mare, kes elas enne seda kolmveerand aastat valuvaigistite toel.
Ortopeed Madis Rahu sõnul avaldab ülekaal mõju eelkõige alakehale, s.o puusa- ja põlveliigestele. Uuringud näitavad, et kehakaalu langetamine 5 kilo ehk 2 BMI-ühiku (kehamassiindeks, ingl k body mass index) võrra vähendab liigeses toimuvate muutuste ohtu 50% võrra. Lisakilod suurendavad survet põlveliigestele. Ülekaalulisel naisel on põlveliigese artroosi risk neli ja mehel viis korda suurem kui normkaalus inimesel. “Põhjuseks, miks liigesed muutuvad, pole ainult ülekaalust tekkiv mehaaniline lisakoormus, vaid ka sellest tingitud kõrvalekalded ainevahetuses. Samuti võivad liigesehädad olla seotud geneetilise eelsoodumuse ja põletikuliste haigustega. Liigne kehakaal aga kindlasti kiirendab neid protsesse.”
Dr Rahu sõnul on ülekaal ohufaktoriks ka liigeste endoproteesimisel, mis tähendab, et liigesemuutustega inimesel võib operatsioon ära jääda just liigsete kilode tõttu...
***
Personaaltreeneri ja toitumisnõustaja Monica Lauri sõnul võib treeningutega alustamine sõltumata kaalust raske olla, eriti kui regulaarne sportimine on jäänud aastate taha. “Kõigepealt tuleb elustiilis muudatusi teha, eelkõige otsustada, et hakkad regulaarselt trennis käima, igal nädalal vähemalt 2–3 korda. Inimene saab kõigega hakkama, ka sellega, et alustab üksinda treenimist. Soovitan siiski ka personaaltreeneri poole pöörduda, sest järje peale saamine on nii lihtsam ning spordiklubigi muutub rutem koduseks kohaks.”
Monica soovitab ülekaalulistel alustada...