Kasulik: iidne maitseaine kaneel turgutab tervist mitmel moel
Kaneeli, mis jõudis Euroopasse tänu roomlastele, on kasutatud aastatuhandeid. Kaneel toob organismile kasu mitmel moel. Nimetus pärineb keskajast, ladinakeelsest sõnast canna (pilliroog), mis vihjab kaneelikangide kujule. Esialgu kasutati kaneeli enam ravimites ning ka usu- ja maagilistes riitustes. Oma kullavääringus hinna tõttu said seda aga pikka aega endale lubada vaid jõukamad ülikud.
Kaneeli saadakse loorberiliste perekonda kuuluva kaneelipuu mitmete eri liikide sisekoorest. Pärast korjamist lastakse koortel kuivada, aja möödudes tõmbuvad need rulli. Neid üksteise sisse lükates saadakse kaneelikangid, mis on ühe enamkasutatava maitseainena müügil nii tervelt kui ka pulbriks jahvatatult.
Kaneeli maitse on iseloomulikult aromaatne, veidi magus, kuid samal ajal ka mõrkjas. Maitse annab sellele vürtsile eeterlik kaneeliõli, mida kasutatakse ka iseseisvalt nii meditsiinis kui ka toiduainetetööstuses. Väärtuslikem kaneel saadakse ookerkollast värvi õhukese koorega Tseiloni ehk „tõelisest“ kaneelipuust (Cinnamomum verum). Punakaspruun Hiina kaneelipuu (Cinnamomum cassia) ehk kassia koor on tihkem, tugevam ning mõrkjam. Mida õhem on aga koor, seda mahedam on kaneeli maitse.
Toime tervisele
• Kaneel on rikas antioksüdantide poolest ning kaitseb...