Kuidas seedimine käib?

Selleks, et seedehäiret vältida, on oluline teada, kuidas ja millises järjekorras seedeprotsess toimub. Kui näeme midagi isuäratavat või tunneme selle lõhna, hakkavad seedeorganid tegutsema – suu jookseb vett, magu tõmbub kokku. Soolenäärmed hakkavad eritama keemilisi aineid, mis muudavad toidu toitaineteks, millest organism ehitab uusi kudesid ja saab energiat.

Seedimine on kaheosaline protsess, pool sellest on mehaaniline ja pool keemiline. Mehaaniline toidu seedimine toimub suus ja maos. Hambad purustavad toidu väikesteks tükkideks, mida saame vabalt alla neelata. Maos jätkub toidu lagundamine väiksemateks osadeks. Keemiline seedimine toimub neis seedetrakti osades, kus ensüümid ja teised ained, nagu hüdrokloriidhape ja sapp, lõhustavad toitu, vabastades neis sisalduvad toitained.

Valkude seedimist suus ei toimu. Süljes on küll väga väikeses koguses lipaasi, rasvaühendeid lammutavat ensüümi, mida eritavad keele alaosas olevad rakud. Siiski on selle ensüümi kogus nii väike, et suus toimuv rasva seedimine on tähtsusetu.

Nagu suuremat osa seedekulglast, vooderdavad ka magu tugevad lihased, mille rütmilised kokkutõmbed nihutavad toitu edasi. Nii lagunevad toidutükid mehaaniliselt veel väiksemateks osadeks. Sel ajal eritavad maoseinas olevad näärmed maomahla – tõhusat segu ensüümidest, hüdrokloriidhappest ja limast.

Maomahl ja teised ensüümid alustavad valkude ja rasvade seedimist, lagundades need nende põhikomponentideks – aminohapeteks ja rasvhapeteks.

Toitained ei imendu nende soolestikku jõudmise järjekorras, vaid...

Loe edasi juba artiklist ja saad teada kuidas seedevaevusi vältida ning milliseid toiduaineid ei tasu koos süüa.

Jaga
Kommentaarid