Soolestiku tervis mõjutab meie heaolu ja enesetunnet. Mida süüa, et tuju ja tervis oleksid paremad?
Soolestiku mikrobioota ehk bakterite kooslus on kõigil inimestel unikaalne. Ometi on viimastel aastakümnetel läbi viidud uuringutes leitud, et soolestiku tervis võib olla seoses ülekaalulisusega. Lisaks seostatakse mikrobioota häirumist ka teiste tervisemurdega, nagu erinevate autoimmuunsete seisundite, seedetraktihaiguste, diabeedi ja närvisüsteemi haigustega. Kuidas oma soolestikku toiduga toetada?
Peamised soolestiku mikrobioota tasakaalu häirijad on antibiootikumravi, stress ja toitumise muutus. Mikrobioota häirumine on seotud mitmesuguste autoimmuunsete seisundite (nt allergia, astma), rasvumise, seedetrakti haiguste (nt ärritunud soole sündroom), seedeprobleemide, toitainete imendumishäirete, diabeedi, aga ka närvisüsteemi haigustega.
Soolestiku mikrobioota võib aja jooksul muutuda. Lisaks vanusele, eluviisile, haigustele ja ravimitele on üheks kõige olulisemaks mõjutajaks see, mida ja kui palju süüakse. Tasakaalustatud toitumisega saab toetada kasulike ja pärssida kahjulike bakterite arengut ning seeläbi parandada elukvaliteeti.