ARST SELGITAB | Konjunktiviit nakkab ülikergesti. Kuidas pakkuda leevendust punetavatele ja rähmastele silmadele ning millal on vaja ravi?
(7)Konjunktiviit on silma limaskesta põletik, mis on väga nakkav haigus. Kuna detsembris on palju koosviibimisi, siis levib ka konjunktiviit kergesti. Confido üldarst Merit Rahnik selgitab, millal vajab silmapõletik ravi.
Konjunktiviit jaguneb põhjuste järgi kaheks: viiruslikuks ja bakteriaalseks. Mõlemal juhul on tegemist väga nakkava haigusega, mis levib nii otsesel kontaktil kui ka saastunud pindade kaudu. Vaid väike osa konjunktiviitidest on mittenakkuslikud ja seotud näiteks allergeenide või kemikaalidega.
Viirusliku konjunktiviidiga kaasnevad tavaliselt ka teised viirushaiguste sümptomid, nagu köha, nohu, palavik ja kurguvalu. Silmad on punetavad ja turses ning silmade eritis pigem vesine või limane. Haigus möödub ilma ravita ja taandub enamasti 7–10 päeva jooksul.
Ebamugavuse leevendamiseks võib kasutada niisutavaid silmatilku ja jahedat kompressi. Erandiks on herpesviirused, millele on iseloomulik villide tekkimine silmalaugudele – sellisel juhul on kindlasti vaja pöörduda kohe arsti poole.
Bakteriaalsele konjunktiviidile on iseloomulik mädaeritus silmast ja paks kollane rähm, mille tõttu on sageli hommikul raske silmi avada. Bakteriaalne konjunktiviit algab enamasti ühest silmast, aga võib levida ka teise silma. Ka bakteriaalne konjunktiviit paraneb ilma ravita enamasti ise 1–2 nädala jooksul, kuid antibiootikumiga silmatilgad aitavad haiguse kestust lühendada. Antibakteriaalsed silmatilgad on saadaval ainult retseptiga.
Konjunktiviidi levikut aitab vältida sagedane kätepesu. Kindlasti peaksid ühe pereliikme haigestumisel olema kõigil teistel eraldi käterätik ja hügieenitooted.