ARST SELGITAB | Gripi sümptomid võivad olla raskesti talutavad. Kuidas neid leevendada?
Mullu detsembris ja selle aasta jaanuaris oli koguni 75% kõigist perearsti nõuandeliinil 1220 tehtud pöördumistest seotud gripiga. Gripi vastu vaktsineeritakse Eestis vähe, seega usub dr Merit Rahnik, et ka sel aastal ei jää gripilaine tulemata. Tasub teada, et gripivaktsiin hakkab toimima 10–14 päeva jooksul pärast süstimist.
Lihtsalt sümptomite põhjal võib olla keeruline aru saada, kas tegemist on gripiga. Kuna gripitest on käsimüügist kergesti kättesaadav, soovitab Rahnik gripikahtluse korral igal juhul end testida. Kindlasti peaksid gripitesti tegema inimesed, kes võiksid vajada spetsiifilist gripivastast ravi oseltamiviiriga.
Gripivastane retseptiravim on näidustatud üle 65aastastele täiskasvanutele, alla 2aastastele lastele, rasedatele (või äsja sünnitanutele) ja teatud krooniliste haigustega inimestele. Riskigruppi kuuluvad ka hooldekodude jm pikaraviasutuste elanikud. Kõige efektiivsem on ravim juhul, kui selle tarvitamist alustatakse 48 tunni jooksul pärast sümptomite ilmnemist.
Õiged ravimid ja doosid
Teistel juhtudel on gripiravi sümptomipõhine ja piisab enamasti käsimüügiravimitest. Ka nendel inimestel, kellele on määratud gripiravi oseltamiviiriga, peaksid lisaks appi võtma sümptomaatilise ravi.
Gripiga kaasneb enamasti kõrge palavik. Kodus võiks olla kaht eri tüüpi...