Sel aastal osalesid kampaanias eeskujudena mitmed avalikkusele tuntud mehed, nende seas kogu Bedwettersi kollektiiv ning Tartu Vanemuise näitlejad Veiko Porkanen, Robert Annus, Reimo Sagor ja Rasmus Kull jpt.

Vanemuise näitlejad Veiko Porkanen (paremal) ja Robert Annus.

Tervisekontrollid annavad olulist teavet

Tervisekontrollide tulemused annavad hea ülevaate meeste tervislikust seisundist ja aitavad ennetada tõsisemaid terviseprobleeme:

  • 62% meestest oli kolesterooli näit üle normi (2022. aastal oli see 64%). Kolesterool on organismile vajalik, kuid selle kõrge tase on üks peamiseid ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise ning südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoreid.

  • Testosterooni tulemus oli normist väljas 13% meestest (sama näitaja 11,5% aastal 2022). Testosteroon on peamine meessuguhormoon, mis mõjutab spermatosoidide kasvu ja arengut, eesnäärme talitlust, sekundaarsete sugutunnuste arengut ning potentsi, samuti lihasmassi ja -jõudlust.

  • PSA tase oli 13% meestest normist kõrgemal! Eesnäärme vähi riski saab hinnata vereanalüüsi põhjal, mis määrab prostataspetsiifilise antigeeni (PSA) taset mehe organismis. Test on soovituslik kõikidele meestele alates 40. eluaastast, dr Margus Punabi soovitusel isegi juba 35. eluaastast. Haigestumise tõenäosus on suurem meestel, kelle lähisugulastel on see kasvaja diagnoositud.

  • Diabeedi ehk suhkruhaiguse riski näitav analüüs glükohemoglobiin (HbA1c) oli kõrge 6% meestest. Võrreldes teiste terviseriskidega on see protsent tagasihoidlik, kuid võrreldes aastaga 2022 on nende meeste osakaal pea 2% tõusnud.

  • Meeste tervisekontrollides sisalduvad alaniini aminotransferaasi (ALAT) ja gammaglutamüüli transferaasi (GGT) analüüsid peegeldavad maksa seisundit. ALAT tulemus oli 15% ja GGT tulemus 13% meestel normist väljas. Kõrge GGT tase võib viidata alkoholi liigtarbimisele, kuid ka häiretele sapiteedes. Mehel, kelle GGT oli normist kõrgemal, tuleks peatada alkoholi tarbimine vähemalt kaheks kuuks. Seejärel tuleks veenduda, kas saadud tulemus oli tingitud alkoholiga liialdamisest või mõnest muust põhjusest.

„Varajane sekkumine ja regulaarne tervisekontroll võivad päästa elusid,“ tõdes Medicumi uroloog dr Leonhard Kukk. „Sageli piisab elustiili pisikestest muudatustest, et terviseriske oluliselt vähendada.“

Eesmärk: pikendada tervena elatud aastaid

Ettevõtmise eesmärk on tõsta Eesti meeste keskmist eluiga ja muuta tervisekontrollid loomulikuks osaks igapäevaelust. Kampaania kutsub mehi üles veetma sõpradega mõnusat päeva ja samal ajal oma tervise eest hoolt kandma.

„Üks päev sõpradega võib aidata kaasa pikematele ja tervematele aastatele – see on investeering, mis tasub end mitmekordselt ära,“ lisas Vääna.

Tänavused saavutused ja koostööpartnerid

Sel aastal ühendas Pikema Sõpruse Päev jõud Eesti Kaitseväe ja Kaitseministeeriumiga, et viia sõnum tervise olulisusest ka sõduriteni. Avaüritusel Viru Keskuses osalesid lisaks Eesti Kaitseväe sõduritele ka avaliku elu tegelased nagu Heiki Nabi, Margus Kiiver ja kaitseminister Hanno Pevkur, kes inspireerisid oma eeskujuga mehi tervise eest hoolitsema.

Pikema Sõpruse Päev 2024 avaüritus.

Meditsiinipartneritena olid kaasatud SYNLAB, Medicum, Confido ja Meliva. Üle 30 tervisekeskuse erinevates Eesti linnades pakkus meestele erihinnaga vereanalüüse ja tervisekontrolle, mis võimaldavad avastada võimalikke terviseriske varakult.

Kutse meeste tervise eest hoolitsemiseks

Pikema Sõpruse Päeva algatus kutsub kõiki mehi üles võtma aja, et minna tervisekontrolli ja seadma oma tervis esikohale. Kampaania sõnum on selge: iga-aastane kontroll ei ole luksus, vaid hädavajalik samm tervena elatud aastate pikendamiseks.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena