Tugev peavalu või kõrge palavik? Siit saad kiirelt vastuse, millal pöörduda EMOsse
(4)Enam kui kaks kolmandikku EMOsse tulijaist hindab oma muret üle, võttes samal ajal tähelepanu ära mõnelt raskemalt juhtumilt. Millal siis ikkagi EMOsse tulla, küsida nõu perearstikeskusest või jääda kodusele ravile? Tervis Pluss koostas lihtsa testi, mis aitab kätte anda juhtlõnga, kuhu millise valuga pöörduda.
Iga tervisemure puhul tuleks selle tõsidust alustuseks kainelt analüüsida: kas saan hakkama koduste vahenditega ja puhates või oleks vaja kelleltki nõu küsida. Kui ise ei oska lahendust leida, tuleb küsida lisainfot tervishoiutöötajalt. Selleks on mitmeid võimalusi. Esimene kontakt võib olla näiteks kodulähedase apteegi proviisor, kes oskab anda nõu valu, põletike, külmetuse ja viiruste korral. Samuti on võimalik helistada perearsti nõuandeliinil 1220, kus antakse ööpäev läbi nõu igat liiki probleemide korral. Kui terviserike või vigastus on akuutne, tasub loomulikult pöörduda EMOsse või kutsuda numbril 112 kohale kiirabi. Statistika näitab, et ligi 450 000 iga-aastasest EMOsse pöördumisest kõigest 83 000 on lõppenud hospitaliseerimisega. Ülejäänud inimesed pole haiglaravi vajanud.
Kui vaja, siis käitu otsustavalt
Perearsti juurde tuleks minna juhul, kui valu, viirus või kergem vigastus ei allu enam kodusele ravile. Lisaks asjaolule, et perearstikeskuses vaatab probleemi üle konkreetne inimene – kas pereõde või -arst –, saab kasutada ka e-konsultatsioonide platvormi. Selle süsteemi kaudu saab iga perearst küsida kiirelt ja mugavalt nõu erialaekspertidelt patsienti kuhugi saatmata, sest epikriis ja pildid saadetakse teele virtuaalselt. Nii kogutakse patsiendi ja eriarstide aega kokku hoides operatiivset teavet mure tõsiduse kohta ja tehakse otsused edasiseks käitumiseks.
Tõsise mure korral ei tohi karta ka haiglasse pöördumist. EMOsse peab kindlasti minema, kui on tekkinud tugev ängistav rinnakutagune valu, südamerütmihäired, tugev hingeldus, teadvusekaohoog, verejooksud, jäsemete halvatus, kõnehäire või äge kõhuvalu või kui kõrge kehatemperatuur (üle 38,5) on püsinud üle kolme päeva. Lisaks luumurrud, põletused ja muud raskemad vigastused. EMOsse pöördumine on põhjendatud ägeda haigestumise või vigastuse korral, mille puhul ravi viibimine võib seada ohtu patsiendi elu või põhjustada püsiva tervisekahjustuse.
Kui haigusseisund või vigastus on nii tõsine, et ise EMOsse minek on võimatu, tuleb kutsuda kiirabi, kes suudab juba haige transportimise ajal esmaabi anda ja patsiendi olukorda kontrollida.
Kas tead, kuhu valuga pöörduda?
Valu teeb olemise väga ebamugavaks, mis tõttu võib olla raske hinnata, kuhu abisaamiseks pöörduda. Kui näiteks liigese- ja lihasvalu puhul saad end ravida kodus, siis äkitselt tekkinud ja talumatu pea- või kõhuvaluga tuleks pöörduda EMOsse.
Test on informatiivne ja põhineb tervisekassa ja Eesti perearstide seltsi juhistel. Konkreetse tervisemure korral konsulteeri oma perearstikeskusega või helista perearsti nõuandeliinil 1220.