Trenn suurendab isu? Mitte alati. Teadlaste sõnul võib kindlat tüüpi treening hoopis näljahormooni tootmist kehas vähendada
(1)Pärast trenni on söögiisu tavaliselt eriti hea. Seda seetõttu, et oleme kulutanud trennis ära märkimisväärse hulga kilokaloreid, mis tuleb nüüd tasa teha. Teadlased on aga leidnud, et eriti raske trenni puhul ei pruugi keha meile energiavajadusest tavalisel viisil teada anda. Miks see nii on?
Kehal on oma mehhanism, millega meile suurenenud energiavajadusest aegsasti märku anda. Hiljuti avaldatud uuringust on selgunud, et suure intensiivsusega treening võib näljahormooni hoopis vähendada. Uuringu eesmärk oli selgitada välja, kuidas mõjutab trenn näljahormooni ja näljatunnet. Näljahormoon ehk greliin mängib olulist rolli söögiisu reguleerimisel ja energiatasakaalu säilitamisel.
Lüngad teaduses
Varasemate uuringute käigus on vaadatud peamiselt trenni mõju atsetüleeritud greliini (AG) sisaldusele. Tervikliku pildi saamiseks tuleks aga analüüsida ka deatsetüleeritud greliini (DAG) taset. AG on näljahormooni aktiivne vorm, mis stimuleerib söögiisu. DAG on hormooni mitteaktiivne vorm, mis mängib rolli üleüldise hormonaaltasakaalu säilitamisel.
Teadusuuringute tulemustes on märgata ka soolisi erinevusi. Treeningu mõju näljatundele on silmatorkavam just naiste seas. Teadlaste sõnul viitab erinevus sellele, et olemasolevates teadusuuringutes esineb lünki, mida saab täita, tuues senisest rohkem fookusesse just treeningu mõju naiste tervisele.