„Eestis ei astu keegi naljalt poeriiulite vahel või jooksurajal ligi.“ Kas kohtinguäpid on vähendanud vajadust suhete loomiseks pingutada?
(27)Kohtingurakendustel on olemas kõik hoovad, et hoida inimesi sirvimas vasakule ja paremale. „Hoidsin äpil iga päev silma peal,“ tunnistab Mihkel, kes otsis kaheksa kuud aktiivselt kaaslast. Kui on tõsine soov kedagi leida, tuleb läbi minna nii pettumustest, lootusetusest kui ka kelmide meelitustest.
Mihkel (29) elab Soomes ja kasutas kaaslase otsimiseks rakendust Hinge. „Sõprade arvates olin liiga valiv. Selle tõttu mul tõenäoliselt nii kaua läkski.“ Valimine oli lihtne, inimene pidi huvitav olema ja endast hea mulje jätma. Rakenduses oldud kaheksa kuu jooksul pakuti talle rolli ka kõrvalsuhtes. „Soomes on avatud suhted üsna levinud. Mõned paarid otsisid endale ka vahekorra jaoks kolmandat. Ma ise avatud suhtesse ei usu, sest see teeb kõik palju keerulisemaks.“
Tallinna ülikooli sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri uurija Katrin Tiidenbergi sõnul on inimesed alati kasutanud vahendavaid tehnoloogiaid suhtlemiseks ja kogukonnana tegutsemiseks. Seega pole kohtingurakenduste pakutavas suhtlusvormis justkui midagi uut. „Inimese baasvajadus on teise inimese lähedus. Seks ja romantika seda pakuvadki,“ lisab ta.
Teadlasena vaatab ta tehnoloogia kasutamist ja mõju laiema pilguga. Algselt olid kohtingurakendused mõeldud partneri leidmiseks, kuid inimesed ei kasuta tehnoloogiat alati nii, nagu selle arendajad on ette näinud. „Võime neid häkkida või valesti kasutada või mõelda välja muid lahendusi. Ei saa öelda, et nutirakendused on romantikat, seksi või kohtamas käimise iseloomu täielikult muutnud, kuid mingil määral see ikkagi vormib ja kujundab,“ tõdeb Tiidenberg.