KÜSIMUS EKSPERDILE | Kuidas haava õigesti tohterdada?
Vastab dr Aime Keis, Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna vanemarst-õppejõud.
Hooldades kodus marrastusi, lõike- või torkehaavu, tuleb meeles pidada, et oluline on ennetada põletiku teket. Selleks on vajalik kasutada haava puhastamiseks antiseptilisi puhastusvahendeid, et takistada mikroobide levikut.
Kui haavad on pindmised ja verd voolab vähe, tuleks haav puhastada voolava veega ning desinfitseerida. Kui haavas on võõrkeha, tuleb see puhastatud käte ja vahenditega ettevaatlikult eemaldada ning haav uuesti desinfitseerida. Pärast haava puhastamist tuleks kasutada sobivat plaastrit või sidet.
Sügavate haavade puhul, mida iseloomustab rohke verejooks ning mida on keeruline peatada, või kui haavas on lisaks sellele võõrkeha, tuleb pöörduda arsti poole. Haav tuleks katta või siduda kinni puhta riide, salvräti või muu materjaliga ning jätta haavaga tegelemine tervishoiutöötajate hooleks. Kui haav vajab õmblemist, on seda võimalik teha 6 -12 tunni jooksul pärast trauma juhtumist.
Mis annab märku, et on tekkinud infektsioon?
Haavahoolduse puhul tuleks võtta arstiga ühendust siis, kui haava piirkonnas esineb punetus ja kuumatunne; haava piirkonnas tugevneb valu või suureneb turse ning need püsivad hoolimata jäseme üleval hoidmisest. Niisamuti, kui haavast tekib verejooks või eritis, millel võib olla ka iseloomulik värv ja lõhn ning kui tekib kehatemperatuuri tõus.
Tööpäevadel tuleks pöörduda esmalt perearsti poole, töövälisel ajal ägedate kaebuste korral erakorralise meditsiini osakonda.
Õige haavahoolduse korral paranevad haavad kiiremini ning väheneb ka erinevate tüsistuste risk.