Mullu põdes üle 8000 Eesti inimese puugist põhjustatud haigusi. Tervisekassa ravikulud olid üle 2 miljoni euro.

„Puugihammustuse korral on paraku ka võimalus, et puugiga kandub inimesele mitu haigustekitajat ja toimub seganakatumine. Sellisel juhul määratakse ka vastav ravi,“ rõhutab dr Karina Ivanova. Puukide puhul tuleb alati olla tähelepanelik, jälgida enda, oma laste ja ka lemmikloomade tervist ja kindlasti konsulteerida arstiga.

„Arsti poole peaks pöörduma puugihammustustega, mille ümber on tekkinud punane ring. See võib viidata borrelioosile. Kui puugihammustuse järel ilmnevad gripilaadsed sümptomid, võib tegemist olla entsefaliidiga,“ selgitab dr Ivanova. Viimase ärahoidmiseks on mõistlik end vaktsineerida.

Herilased-mesilased on allergikutele väga ohtlikud

Putukateriigis on teisigi, kes võivad lisaks nahaärritusele põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Aina enam esineb allergiaid, mille tõttu tasub olla teadlik ka enda organismi allergilistest reaktsioonidest. „Kui inimene on allergiline mesilase ja herilase mürgile ning tekib anafülaktiline reaktsioon, tuleks kiiremas korras pöörduda abi saamiseks erakorralise meditsiini osakonda. Anafülaktiline reaktsioon kujutab endast hingamisraskusi, näo ja suu turset, nõgestõbe üle kogu keha või muid ebatavalisi reaktsioone.

Allergia puhul on tark tegu olla loodusesse minnes ette valmistunud. Herilaste ja mesilaste läheduses tuleks äkilisi liigutusi vältida, samuti hoiduda magusate jookide ja toitude tarbimisest, kanda võiks heledaid ja keha katvaid riideid. Eriti oluline on allergia puhul teada, et kriisiolukorraks oleks kaasas epipen ehk epinefriini autoinjektor.

Epipeni ei pruugi tihti vaja minna, seepärast peab jälgima, et see poleks aegunud. Perearst dr Eero Merilind hoiatab Tervis Plussi artiklis, et aegunud epipen võib olla eluohtlikes olukordades ebaefektiivne. „Epinefriin kaotab aja jooksul oma ravitoime, mis tähendab, et aegunud epipen ei pruugi anafülaktilise šoki korral olla piisavalt tõhus.“

„Nõelamise korral tuleks nõel eemaldada, kasutades selleks pintsette või kaabitsat. Seejärel võtta kasutusele külmakompressid – need aitavad kõige kiiremini leevendada ja vähendada turset ning valu. Kasutada võiks ka antihistamiinikume, mis aitavad vähendada allergilist reaktsiooni. Hingamisraskuste, tugeva turse või teadvusekadu korral tuleks viivitamatult kutsuda kiirabi,“ toonitab dr Ivanova.

Vesikirpude ja kimalaste hammustused võivad vajada arsti tähelepanu

Lisaks puukidele ja herilastele või mesilastele tekitavad nahaärritusi ja turseid ka vesikirbud ja kimalased – inimeste vastuvõtlikkus neile on erinev. „Kui tekib tugev turse või punetus, mis levib ja püsib kauem kui paar päeva, soovitame pöörduda samuti arsti juurde,“ märgib dr Ivanova.

Meditsiinilist tähelepanu võivad mõningal juhul vajada mürkmardikate või ka ämblike hammustused. Ebatavalisted sümptomid, nagu tugev valu, palavik, villid või nekroos, vajavad ravi, mistõttu tuleb ka nende korral pöörduda arsti poole.

Kuigi tänavune sääsepopulatsioon on saanud mõnusasti talvituda ja on võrdlemisi rohkearvuline, ei vaja sääse hammustustest tekkiv nahaärritus, sügelus ega turse arsti poole pöördumist. Leevenduseks võib kasutada külmakompresse, antihistamiini salve või suukaudseid antihistamiine. Sarnaselt võib leevendada ka kirpude, sipelgate ja lestade hammustusi – oluline on hoida nahk puhtana, leevendada turset külmaga ja vajadusel kasutada antiseptilisi kreeme.

Millimallika kõrvetust leevendab merevesi

Mitte nii väga uueks liigiks Eesti merevetes võib pidada millimallikat. Küll aga on see liik hakanud viimastel aastatel aina rohkearvulisemalt Eesti rannikuvetes levima. Ivanova sõnul on selle liigi puhul peamiseks ohuks nõelamisreaktsioonist tulenevad nahaärritused. Need võivad põhjustada valu, turset, punetust, aga ka allergilisi reaktsioone.

Pärast kokkupuudet millimallikaga tuleks Ivanova soovitusel loputada kahjustunud piirkond mereveega, mitte mageveega, mis võib põhjustada nematoküstide ehk nõelamisrakkude aktiveerumist. Seejärel kasutada külmakompresse, mis vähendavad valu ja turset. Arstiabi peaks mõtlema siis, kui tekivad tõsised reaktsioonid nagu hingamisraskused ja tugev valu.

Rästik on endiselt ainus Eesti mürgine roomaja

Kuigi muutuv kliima toob Eestisse uusi liike nii taimede kui loomade maailmas, ei ole roomajate ringis ohud inimese tervisele suuremaks muutunud. „Eestis leidub endiselt üks mürgine roomaja ja see on harilik rästik. Tema hammustus võib põhjustada samuti valu, turset, aga ka iiveldust. Harvematel juhtudel tõsisemaid reaktsioone,“ loetleb dr Ivanova.

Kui on toimunud kohtumine rästikuga, mis lõppes ebasõbralikult ja inimene sai hammustada, tuleks säilitada rahu, hoida hammustatud jäse liikumatu ja allpool südame taset. Arst-nõuandja soovitab kiirelt pöörduda EMOsse. Koduse esmase abinõuna võiks kasutusele võtta hammustuse koha puhastamise.

„Kindlasti ei tohi kuidagimoodi hammustuskohta lisaks vigastada – mürgi väljaimemine või hammustuskoha väljalõikamine on rahva seas legendina levinud abivõtted, aga neist tasub hoiduda, sest kasu asemel tehakse vaid kahju,“ rõhutab Põhja-Eesti regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Lilian Lääts Tervis Plussis ilmunud artiklis. Samuti pole mõistlik hammustuskohale jää­kotti asetada, seegi võib suurendada kudede kahjustust.