Analüütik selgitas, et Euroopa riikide keskmisele oodatavale elueale, mis on esialgsetel andmetel 81,5 aastat, jääb Eesti veel siiski alla. „Meie näitaja on aga kõrgeim Balti riikide võrdluses. Kui Eestis on oodatav eluiga 79 aastat, siis Leedus 77,3 aastat ja Lätis 75,9,“ ütles ta.

Naaberriigis Soomes on oodatav eluiga aga oluliselt kõrgem kui Eestis, täpsemalt 81,7 aastat. Kõrgeima näitajaga riigid Euroopas on veel Liechtenstein, Šveits ja Hispaania, kus oodatav eluiga on veidi üle 84 eluaasta. Madalaim oodatav eluiga on Bulgaarias ja Lätis, kus see jääb alla 76 eluaasta.

„Balti riigid jäävad Euroopa riikide seas silma veel suure soolise erinevusega oodatavas elueas. Kui Eestis on naiste oodatav eluiga 83,1 aastat, siis meestel 74,5,“ selgitas analüütik.

Tervena elatud aastate arv vähenes

2023. aasta andmetest selgub, et Eesti inimesed elavad tervena 58 aastat. „Eelmise aastaga võrreldes on tervena elatud aastate arv vähenenud 1,2 aasta võrra. Mehed elavad tervena 56,4 aastat ning naised 59,5 aastat. Nii meeste kui naiste puhul on tervena elatud aastate arv võrreldes eelmise aastaga mõnevõrra vähenenud.

„Kui võrrelda oodatavat eluiga ja tervena elatud aastaid, selgub, et meeste eluiga on küll lühem, kuid nad elavad sellest kauem tervena. Meeste tervena elatud aastad moodustavad 75,7% oodatavast elueast. Naised seevastu elavad tervena 71,6% elueast,“ ütles Voolens.

Selgub ka, et tervena elatud aastate arv on kõrgem linnalistes piirkondades. 2023. aastal on aga asustuspiirkondade erinevus viimase viie aasta väikseim. Inimesed elavad linnapiirkondades tervena 1,51 aastat kauem kui maapiirkondades.

Inimesi, kes elavad saja-aastaseks, leidub tänapäeval kõigi rahvaste seas. Ainulaadne on aga see, kui mõnes paikkonnas on neid eriti palju. Tallinna ülikoolis töötav rahvastikuteadlane Michel Poulain on juba üle kahekümne aasta selliseid piirkondi maailmast otsinud ja saja-aastaste elulaadi uurinud. Tervis Plussile antud intervjuus avaldab ta, mis on pikalt ja hästi elatud elu saladus.

Michel Poulain

Kõrgeim oodatav eluiga on Tartu ja Harju maakondades

Eesti rahvusest inimeste oodatav eluiga on mõnevõrra kõrgem kui mitte-eestlastel, olles vastavalt 79,6 ja 78,4 aastat. Vahe on siiski viimastel aastatel vähenenud.

Oodataval elueal on seos ka inimese haridustasemega. Kui kõrgharidusega naiste oodatav eluiga on 86 aastat, siis põhiharidusega meeste puhul 68,3 aastat. Sama trend esineb ka tervena elatud aastate puhul: kõrgharidusega inimesed elavad tervena kauem kui põhi- või keskharidusega inimesed. 2023. aasta andmete põhjal elavad kõrgharitud inimesed 61,81 aastat tervena, põhiharidusega aga 48,6 aastat.

Selgub, et eestimaalaste kõrgeim oodatav eluiga on Tartu ja Harju maakondades, vastavalt 80,1 ja 79,8 aastat. „Tartu maakond on hetkel ainus, kus oodatav eluiga ületab 80 eluaasta piiri. Aastatel 2019 ja 2020 ületas 80 aasta piiri ka Harju maakond ja Tallinn, kuid hetkel on sealsed näitajad alla 80,“ täpsustas Voolens ja lisas, et kõige madalam on oodatav eluiga Ida-Virumaal, kus see vanus on 75,8 aastat.

Oodatav eluiga sünnimomendil on keskmine vanus, milleni vastsündinu eeldatavalt elab, kui ajavahemikule iseloomulikud suremuse näitajad ei muutu. Oodatava eluea arvutamise metoodika on lahti kirjutatud metoodikadokumendis.

Tervena elada jäänud aastad näitavad keskmist aastate arvu, mida elab inimene tõenäoliselt igapäevategevuste piiranguteta, kui suremus ja rahvastiku tervise näitajad jäävad samaks. Selle näitaja arvutamise üks komponent on küsitlusuuringuga saadav info selle kohta, mil määral on inimestel olnud vähemalt viimasel kuuel kuul mõne terviseprobleemi tõttu piiratud igapäevategevus. Arvesse lähevad ainult need vastused, kus inimene ütles, et ta ei ole terviseprobleemi tõttu üldse piiratud olnud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena