„Selleks et kaua elada, pole vaja Sardiiniasse kolida.“ Maailmas saja-aastaseid uuriv Michel Poulain teab pikaealisuse saladusi
(3)Inimesi, kes elavad saja-aastaseks, leidub tänapäeval kõigi rahvaste seas. Ainulaadne on aga see, kui mõnes paikkonnas on neid eriti palju. Tallinna ülikoolis töötav rahvastikuteadlane Michel Poulain on juba üle kahekümne aasta selliseid piirkondi maailmast otsinud ja saja-aastaste elulaadi uurinud. Tervis Plussile antud intervjuus avaldab ta, mis on pikalt ja hästi elatud elu saladus.
„Otsin maailmas siniseid tsoone ehk pikaealisuse piirkondi. Paljud paikkonnad tahaksid endale seda nimetust, kuid selleks on vaja tõendusmaterjale seal elavate inimeste vanuse õigsuse kohta. Sobivas piirkonnas peaks elama vähemalt üks saja-aastane või vanem inimene saja elaniku kohta,“ selgitab rahvastikuteadlane Michel Poulain.
Seni tuvastatud sinised tsoonid asuvad geograafiliselt üsna isoleeritud paikkondades, kus elatakse lihtsat elu, järgides eelmiste põlvkondade traditsioone. Sardiinia mägikülades on näiteks tõenäosus elada saja-aastaseks kaks korda suurem kui saare rannikualadel. Kui mujal on pikaealiste hulgas enamik naised, siis seal elab väga kõrge vanuseni ka tavatult palju mehi. Samas sisserännanud ja need, kes piirkonnas küll sündinud, kuid mujale elama asunud, enamasti nii vanaks ei ela.