„Ta oskas väga peenelt halvasti öelda.“ Osavalt manipuleerides paneb nartsissist suhtekaaslase end alati süüdi tundma
(118)Lähisuhe nartsissistiga tekitab inimeses kaose. Sellest suhtest välja saamine on aga väga raske, sest tihti kaasneb sellega kaassõltuvus. „Kuigi see tundub valus, jabur ja halb, siis seal on oma dünaamika, millest lahti lasta on keeruline,“ tõdeb kogemusnõustaja Kätlin Tanin.
Laura (30) suhe sai alguse ülikooliõpingute ajal. „Tegemist oli väga atraktiivse mehega, kes paistis seltskonnas silma, julges sõna võtta, nalja visata ja jättis endast tohutult intelligentse mulje. Mitte ainult mulle, aga ka teistele,“ räägib naine, mis teda tulevase elukaaslase juures ära võlus. Ta oskas väga peenelt halvasti öelda. Loengus võis ta teise tudengi tööd taktitult kritiseerida, kuid viisil, mis pani teised loengusaalis naerma. Tormiliselt alanud suhtesse tekkisid probleemid, kui ta noormehega kokku kolis.
See on justkui õpikunäide nartsissistist. „Nad jäävad silma sellega, et on alguses hästi meeldivad inimesed. Nad näevadki palju vaeva selleks, et endale tähelepanu tõmmata. Neis on justkui mingi x-faktor, mis ligi tõmbab,“ ütleb kogemusnõustaja Kätlin Tanin, kes veab Libertase vaimse tervise keskuses kaassõltuvuse tugirühma. Nartsissisti kohta käib iseloomustus: ambitsioonikas, šarmantne ja karismaatiline. Tihti on nad edukad või vähemalt jätavad sellise mulje. /---/
Nartsissist leiab tavaliselt enda kõrvale ülitundliku ja empaatilise kaaslase. Sellise dünaamikaga nad täiendavad teineteist. „Tavaliselt tahame kompenseerida seda, mida meil pole. Nartsissistil on kõrge enesehinnang ja tema partneril madal. Need on sama skaala kaks otsa,“ selgitab Tanin. Ühel on vaja inimest, kellele oma pühendumust jagada, ja teisel seda kelleltki võtta.
Loe pikemalt artiklist.