SPETSIALIST VASTAB | Mida peaks teadma, kui lennureisile on vaja kaasa võtta ravimid?
(8)Reisile minnes võetakse tihti kaasa ka ravimid. Tallinna lennujaama julgestusvaldkonna spetsialist selgitab, millele tuleks tähelepanu pöörata ravimitega turvakontrolli läbides.
„Lennureisile minnes soovitame käsipagasisse võtta kõik need ravimid, mida reisija võib vajada lennureisi jooksul või vahetult peale seda. Tuleb aga arvestada, et need vaadatakse julgestuskontrollis läbi,“ ütleb Tallinna lennujaama lennundusjulgestuse osakonna juht Tarvi Pihlakas. Kui ravimid jäävad pagasisse, võetakse pagas läbivaatamiseks kõrvale. See kulutab aga kõigi aega. Seega on soovitatav pakkida ravimid ja eridieettoidud (sh vedelad ravimid) nii, et need saaks kõik korraga julgestustöötajale näitamiseks kotist välja võtta.
Insuliinile ja teistele vedelatele ravimitele ei kehti 100ml piirang. Neid ei tasu aga panna koos teiste vedelikega samasse üheliitrise mahutavusega plastikkotti. Ravimid võiks hoida ülejäänud vedelikest eraldi.
Kui ravimit ei tohi kontrollida röntgenseadmega, tuleb sellest julgestustöötajat aegsasti informeerida. Lennujaamal on võimalik kontrollida ravimeid ka teisi tehnoloogiaid kasutades. Kui ravimit tuleb hoida külmas, tohib koos ravimiga käsipagasisse võtta ka külmaelemendid või külmakasti.
Lennujaama julgestuskontrollis ravimite dokumente ei küsita, kuid haruldasemate ravimite puhul peaks reisija eelnevalt tutvuma sihtriiki sisse vedamise reeglitega. Vajadusel tuleks konsulteerida maksu- ja tolliametiga ning ravimiametiga.
Reisijatel, kel on vaja käsipagasis reisile kaasa võtta meditsiiniline hapnikuballoon, peaksid erikokkuleppe saamiseks enne suhtlema oma lennufirmaga.