Kõhutervise audit. Toites häid kõhubaktereid ennetad kroonilisi põletikke ja haiguseid. Kuidas toetada oma teist aju ehk mikrobioomi?
Bakterid on meie planeedil elanud juba üle miljardi aasta. Looduses ei ela nad kunagi üksi, vaid moodustavad keerukaid kooslusi, mida nimetatakse mikroelustikuks ehk mikrobiootaks. Igale piirkonnale on iseloomulik oma mikrobioota, on selleks siis metsa-, põllu- või inimese mikrobioota.
„Igal inimesel on erilisi baktereid ja need annavad inimese soolestikule erilise mustri, nagu on sõrmejäljel või silma vikerkestal. Süsteemseid mikrobioomiuuringuid on tehtud juba paarkümmend aastat ja inimese tervise valdkonnas on leitud, et nii söömisharjumused kui ka elustiil laiemalt mõjutavad oluliselt inimese kehapiirkondade mikrobioomi,“ selgitab TFTAK toiduainetehnoloog, Tallinna tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteadur Kaarel Adamberg.
Mikrobioomi tervis on tõusnud teaduse ja ekspertide toel üheks peamiseks küsimuseks, kuidas ennetada haiguste teket. Nii võimaldavad tänapäeva mikrobioomi määramise meetodid tuvastada soolemikrobiootaga seotud näitajaid, mis annavad ülevaate inimese kõhutervisest.
Kroonilised põletikud on nüüdisaja inimeste jaoks suur probleem, sest nende osakaal kasvab pidevalt. „Põletike vallandumine on oluline, kui organism võitleb infektsioone põhjustanud bakteritega, haavade parandamisega ja muude häireolukordadega, aga need ei tohi minna krooniliseks,“ selgitab toiduteadur kõhutervisega seotult olulist teadmist. „Ka ülekaaluga võib kaasneda väike, aga pidev põletik, mis omakorda on seotud mikrobioota muutustega seedetraktis,“ lisab ta.
Toida häid baktereid
Poes käies soovitab toiduteadur mõelda ka sellele, mida headele bakteritele süüa osta.