Tühi energialaks purgist: energiajoogid on noorte seas ülipopid, aga tervisele need head ei tee. Mida ütlevad kaupmehed?
„Süda hakkab puperdama ja pea käib ringi, kuid seda enamasti eiratakse,“ räägib 15-aastane Anna nii enda kui kaaslaste kohta, kes tihti energiajooke tarbivad. Ergutavad joogid sisaldavad aineid, mis võivad tekitada sõltuvust ja mitmeid terviseprobleeme. Samas seadus alaealistele energiajookide müümist ei keela.
Anna sõpruskonnas juuakse purk energiajooki päevas. Mõnikord haaratakse enne trenni veel ka teise purgi järele. Noored vahet ei tee, kas tegemist on karastus- või energiajoogiga. „Keegi väga ei mõtle, mis seal sees on. Peaasi, et saaks kiire energialaengu,“ tunnistab tüdruk.
Põhikohad, kust Anna energiajooke ostab on toidukauplused, kioskid ning jõusaalid. Keegi veel siiani kätt ette pole pannud ning alternatiive samuti pakkunud ei ole. Vanemad loevad kodus sõnu peale ning hoiatavad võimalike terviseriskide eest, kuid noorele läheb see jutt ühest kõrvast sisse ning teisest välja.
Energiajookide müük alaealistele ei ole Eestis seadusega keelatud. Kehtib vaid energiajookide turustamise hea tava ning enamik jaekette alla 16-aastastele noortele energiajooke ei müü. Valdav osa kauplejaid väidab, et...