KATKEND | Miks kalorid ei loe, kas hommikusöök ikka on oluline ja kala polegi kasulik? Teadlane tunnistab 20 tõekspidamist toidust valeks
Kas sool on meile nii kahjulik, nagu väidetakse? Kas kalorite arvestamine toidus on seda väärt? Kas kala on ülimalt kasulik? Mida arvata kohvist, veganlusest ja toidulisanditest? Kas gluteenivaba toit on ka tegelikult tervislik? Kas lapseootel naistel tasub uskuda, mida arstid neile toitumise kohta räägivad? Ja mis probleem varjutab paljusid toidualaseid uuringuid?
Arstist teadlane Tim Spector on teadusuuringute käigus jõudnud šokeeriva tõdemuseni, kui vähe toidu kohta käivatest uskumustest on tegelikult teaduslikult tõestatud.
Kokku 20 müüte murdvas peatükis räägib autor, miks meie senised tõekspidamised toidu kohta on enamasti valed. Ta paljastab, kui vähestel teaduslikel andmetel paljude riikide tervise- ja toitumisalased suunised põhinevad ja mil määral toidutööstus tegelikult neid poliitilisi juhiseid mõjutab. Raamat seab kahtluse alla levinud toitumiskavad ja dieedid, terviseametite soovitused, imeravid ja toidupakendite märgistused ning innustab meid tõsiselt järele mõtlema, kui tähtis on toit meie tervise seisukohalt. Tim Spector on geneetilise epidemioloogia professor Londoni King’s College’is ja juhib Briti kaksikute registritööd. Arsti ja teadlasena on ta alates 1992. aastast tõestanud, et paljudel tavahaigustel, mida on peetud vananemise ja keskkonnamõjude tagajärjeks, on geneetilised põhjused. Ta on avaldanud üle 600 teadusartikli mainekates ajakirjades, sh Science and Nature’s. Tim Spector on arvukate teaduslike ja populaarteaduslike raamatute autor ja tema tööd kajastatakse pidevalt ka meedias.
Loe katkendit raamatust „Purustatud toidumüüdid“.
***
3. peatükk
KALORITE ARVUTAMISEST POLE KASU
Müüt: kaloritega saab täpselt mõõta, kui paksukstegev üks toit võib olla
Kalorid sisse, kalorid ära kulutada – selline on lihtne, sadade tuhandete inimeste kaalulangetuse strateegia terves maailmas. Toidutööstus on rajatud sellele lihtsale ideele, ent tänapäeva teadusuuringud näitavad, et see tervisliku toitumise põhialus võib olla vale – isegi ohtlik...