Miks kipuvad isud tahtejõust tugevamad olema ja miks on pärast kaalukaotust tagasi tulnud kilodest veel raskem lahti saada?
Teed justkui kõik õigesti – liigud rohkem, sööd vähem ja paremini –, aga mõne aja pärast on kaotatud kilod tagasi hiilinud. Miks? Kaalulangetajate levinumaid vigu lahkab toitumisterapeut Maarja Lember.
Kui oled jõudnud otsuseni kaalust alla võtta, soovid ilmselt näha kiireid muutusi, seega alustad dieediga. See näib toimivat ja kehakaal dieedi ajal langebki, ent pahatihti kaasneb oluline kõrvaltoime: pärast dieedi lõppu tulevad kaotatud kilod tagasi.
Nimelt hakkab kehakaal uuesti tõusma, sest nii dieedi ajal kui ka pärast seda on sinu organismis rohkem näljahormooni greliini ja vähem küllastushormooni leptiini. See tähendab, et söögiisu on suurem ja söögijärgne täiskõhutunne väiksem, mis omakorda põhjustab sageli ülesöömist.
Vähem oluline ei ole ka dieedi pikaajaline mõju kehakoostisele. Sinu lihased tegelevad energia kulutamisega, rasv aga selle salvestamisega. Dieedi ajal langeb kehakaal nii rasva- kui ka lihasmassi arvelt, aga kui kaal uuesti kasvama hakkab, lisandub ilma spetsiaalse jõutreeninguta rohkem rasvamassi. Seega on pärast kaalulanguse-kaalutõusu tsüklit kehakoostis võrreldes varasemaga muutunud – lihaseid on nüüd vähem ja rasva rohkem. Tulemusena kulutab sinu organism puhkeolekus vähem energiat...