Oksüdatiivne ainevahetus on protsess, mille käigus kasutatakse hapnikku glükoosi või rasvade põletamiseks. Selle protsessi tõhusus sõltub osaliselt lihase energiavajadusest töötamise ajal. Õigesti aktiveerides suudab lestlihas kahekordistada, vahel isegi kolmekordistada, oksüdatiivse ainevahetuse kiirust. See lihas suudab nimelt kasutada kütuseks ka veresuhkrut ja rasvu, kuigi tavaliselt saavad lihased töö ajal energiat glükogeenist.

Hamilton töötas välja nn tallatõstmise harjutuse, mis aktiveerib lestlihast teisiti kui seistes või kõndides. Harjutuse eesmärk on suurendada lihase hapnikutarvet. Selleks tuleb istuda, tallad maas ja lihased lõdvestunud, ning tõsta siis kannad võimalikult üles, nii et päkad jäävad maha. Seejärel lasta kannad uuesti alla. Mõte seisneb säärelihase lühendamises, samal ajal on lestlihas aktiveeritud ja kasutab vastupidi kõndimisele nii palju energiat kui võimalik.

Selline harjutus võib Hamiltoni sõnul olla lahendus paljudele terviseprobleemidele, sh südamehaigused ja diabeet, mida põhjustab liigne päevast päeva istumine. Kuidas see lihtne harjutus käib, vaata videost.

Kui on võimalus laiutada diivanil või vajuda pehmesse tugitooli, ei tule selle pealegi, et võiks end hoopis põrandale istuma sättida. Teadlased on kindlaks teinud, et maas istumine on tervisele mitmel moel ütlemata kasulik. Kuidas selline lihtne asi keha tugevamaks ja vastupidavamaks muudab?

2014. aastal läbiviidud uuringuga tuvastati, et suutlikkus põrandalt püsti tõusta on 51 - 80-aastaste inimeste pikaealisuse oluline ennustaja. Neil uuringus osalejatel, kelle jaoks põrandalt püsti tõusmine oli kõige vaevarikkam, oli vaatlusaluse perioodi jooksul suremusrisk 5-6 korda kõrgem kui neil, kellele selline asendi muutus suurt pingutust ei valmistanud. 2020. aastal läbi viidud täiendav uuring kinnitas avastust veelgi.

Põhjuseks on asjaolu, et see, kui hästi suudab inimene liikuda seisvast asendist istuvasse asendisse ja vastupidi, peegeldab orgnismi üldist tervist ja füüsilist vormis olekut, ütleb New Yorgis tegutsev selja- ja ortopeedikirurg Gbolahan Okubadejo.

Põrandal istumine on lihtne ja tõhus viis jõu, lihasfunktsiooni ja elujõu säilitamiseks lisanduvate aastate kiuste. See ei tähenda, et tuleks toolist loobuda. Tõhusa efekti annab juba see, kui asendada mõni harjumuspärane tegevus toolil või diivanil istumise asemel maas istumisega, ent oluline on teha seda regulaarselt. Näiteks vaata telerit või loe raamatut edaspidi põrandal.

Allikas: University of Houston

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid