Kas me vajame külmal ja soojal aastaajal erinevat toitu? Toitumisterapeut Annely Soots selgitab
Sagedasti kuuleb erinevaid soovitusi talvel ja suvel söömiseks, tegelikult ei ole sellel vahetegemisel aga ühtegi tõenduspõhist alust.
Tihti kõlab soovitus talvel värsket mitte süüa. Ei ole ühtegi tõenduspõhist viidet, et näiteks salati võtmine prae kõrvale või puuviljade-marjade söömine talvel mingit kahju teeks. Me peame toituma ühtmoodi tervislikult nii suvel kui ka talvel.
Toitumispüramiidi baasi moodustavad tavaliselt füüsiline liikumine, puhas joogivesi ja päike D-vitamiini allikana. See tähendab, et ka talvel ei tohiks unustada liikumist. Liikumine on kõige alus, me võime tervislikult toituda, kuid kui puudub füüsiline koormus, siis toidust saadav energia ei kulu ära ning üleliigne energia talletub rasvana. Veejoomine on tähtis, ka talvel vajab keha vett. Päike on meie looduslik D-vitamiini allikas, kuid kuna talvel ei saa me piisavalt päikest, tuleks lisaks võtta D-vitamiini. Püramiidi järgmise, meie jaoks kõige olulisema astme moodustavad köögi- ja puuviljad. Neid tuleks päeva jooksul tarbida kokku vähemalt 0,5 kg, ideaalis isegi 0,7–1 kg. Üks väga kasulik toiduaine, eriti talvel, on idandid ja võrsed. Teine ülikasulik toidugrupp on...