TERVISEUUDISED | Salenemisnipp Jaapanist – see ei puuduta kaloreid ega sportimist, vaid tuleb teha üht tavalist asja kauem
Hambaid tuleb aga kokku suruda küll – mida rohkem, seda parem. Toitu kauem närides kulutab keha enam energiat ja ainevahetus tõhustub. Nüüd selgitasid Jaapani teadlased välja, mis täpsemalt sellist efekti põhjustab. Tegu on soojuse tootmise ehk termogeneesiga, mis suurendab verevoolu kõhu sisikonnas.
Katses paluti vabatahtlikel vedel toit kas kohe alla neelata, seda pool minutit suus mekutada ja siis alla neelata või enne neelamist korra sekundis poole minuti jooksul mäluda. Selgus, et kellegi nälja- või täiskõhutunne söömise viisist ei sõltunud, küll aga muutus keha reaktsioon toidu pikema suus hoidmise ja mälumise korral. Termogenees muutus tõhusamaks ja seedetraktis toimuv liikumine hoogsamaks. Tulemusena väheneb metaboolsete seisundite, nagu diabeedi ja rasvumuse tekke risk.
Kuigi selline energiakulu kasv pole ühe söögikorra lõikes kuigi suur, tekib uuringu autorite sõnul aastaga juba oluline kumulatiivne efekt.
Allikas: StudyFinds