ÜLEVAADE | Mitmete ravimite ja paljude igapäevaste toiduainete ning kohvi koostarbimine tekitab ohtliku kõrvalmõju. Mida peab teadma?
Paljud on kuulnud alkoholi ja ravimite koostoimest, aga kas teadsid, et mõne ravimi võtja peab olema ettevaatlik ka küüslauku ja lehtsalatit süües või hoopis kohvi juues? Kliiniline proviisor Silja Nellis on näinud nii ravimite liiga kergekäelist kui ka ekslikku tarvitamist.
Arsti kirjutatud ravimit võtma hakates jätkab enamik inimesi oma tavapäraseid söömisharjumusi ega tule selle pealegi, et mõne ravimi ja toidu või joogi kombinatsioon võib hoopis kahju teha. Personaalse raviminõustamise teenuse loonud Silja Nellise sõnul on ravimite kõrvaltoimetest ja koosmõjudest kuulnud küll enamik inimesi, kuid pakendis olevat infolehte loetakse siiski harva. Tavainimesel aga ongi keeruline hinnata, millised on ravimi võtmisel riskid just tema jaoks.
Kas on mõned rusikareeglid, milliseid ravimeid, toidulisandeid ja toite ei tohiks koos tarvitada?
Ravimi ja toidu koostoimet silmas pidades tuleb esmalt lugeda ravimi infolehte ja selgitada välja, kas ravimit peab võtma söögi ajal või hoopis tühja kõhuga ehk vähemalt 30 minutit kuni tund enne sööki. Oluline on võtta tühja kõhuga näiteks kilpnäärmeravimit levotüroksiini, maohappesuse vähendajaid omeprasooli ja pantoprasooli ning teist tüüpi diabeedi suukaudset ravimit semaglutiidi. Tühja kõhuga manustamine on tähtis selliste ravimite võtmisel, mis vajavad imendumiseks happelist keskkonda, mille imendumist toit tunduvalt vähendab või mis peavad imendumiseks liikuma maost kiirelt edasi peensoolde. Antibiootikumide, näiteks doksütsükliini ja tsiprofloksatsiini võtmisel tuleks söögi hulgast välja jätta...