Oled hakanud keset ööd ärkama? Tegu võib olla talveunetusega. Arst soovitab, kuidas hooajalist unehäiret ennetada ja leevendada
Aasta pimedaimad kuud on justkui loodud selleks, et loodusega ühes rütmis ka endale rohkem uneaega võtta. Paraku võib mõnel inimesel olla just siis raske sõba silmale saada.
Unehäired võivad tabada igaüht, ka neid, kellel pole kunagi magama jäämisega probleeme olnud. Kontoris ametnikuna töötav Heli (48) peab end kuldmagajaks. Ta uinub enamasti juba veerand tunni jooksul hetkest, kui pea patja puudutab, ja ärkab hommikul peaaegu samas asendis. Juba mõni aasta tagasi avastas aga naine, et ta kipub novembrist jaanuarini öösiti üles ärkama ja vähkreb siis mitu tundi. “Seostasin seda alguses pingelisema olukorraga tööl, aga kui see juhtus ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal ning läks iga kord veebruariks üle, hakkasin kahtlustama, et ehk on süüdi hoopis väljas valitsev hämarus,” räägib Heli.
Võiks ju arvata, et valgusega on seotud hoopis varasuvel tekkivad unehäired – kell neli tõusev päike ja järgnev suleliste säutsumine ei lase paljudel korralikult välja puhata –, aga Heli magab siis enda sõnul nagu lapsuke. “Kuna veedan talvise valge aja vähemalt tööpäevadel enamasti siseruumides ja välja minnes on kas veel pime või juba pime, hakkasin uurima, kas on olemas selline nähtus nagu sesoonne unetus. Tuli välja, et on!”
Mõte, et talve saabudes hakkab ta öösiti jälle voodis kella kiikama, Helile siiski rõõmu ei tee. “Uni on minu hea enesetunde jaoks ääretult oluline ja ma tahan tõepoolest teada, kuidas seekord pime aeg teisiti üle elada.”
Valgusepuudus trikitab hormoonidega
Lühiajalist unetust esineb umbes 30 protsendil täiskasvanutel ja osal inimestel võib tõepoolest esineda hooajalist unetust, tõdeb unearst ja psühhoterapeut Tuuliki Hion.