Danel Pandre: tahaks jõuda oma lapselastega koos bändi teha
Muusik ja ettevõtja Danel Pandre teaks ilmselt igale küsijale rääkida lühemalt või pikemalt, kuidas mõjuvad inimorganismile pikad tööpäevad, vähene ööuni, ebakorrapärane ja ebatervislik toitumine ja sellest kõigest tekkiva stressi maandamine alkoholiga.
„Noorena anna ainult minna – põhimõtteliselt tee, mida tahad ja palju tahad, taastumine polegi nagu suurem asi mure. Kui aga vanus passis hakkab vaikselt üle 40. eluaasta kruttima, aga hing on endiselt varajastes kahekümnendates, saab õige kiiresti selgeks, et keha ja vaim enam päris sama sammu ei astu,“ ütleb mitmest edukast bändist tuttav muusik. Just see panigi mehe mõtlema oma tervise hetkeseisule ja ka tulevikule. „Olen kolmel järjestikusel aastal käinud Pikema Sõprus Päeva raames tervisekontrollis – saamaks ette üldpilti olukorrast. Esimese korra tulemused olid kaugel täiuslikkusest. Ometigi suutsin endas leida piisavalt jõudu viimaks sisse mõned elukorralduslikud muudatused. Teiseks aastaks oli selge, et hullemaks enam tervislik seisund ei läinud, aga paremaks ka mitte. Kolmandal aastal sai selgeks, et väheste, olgugi, et püsivate muudatustega, on võimalik protsesse aeglustada, kuid mitte parandada.“
Kui eesmärk pole vaikselt lõpuni tiksuda, vaid reaalselt midagi muuta, siis tegele sellega!
Mees, kes poole oma elu saanud bändibussis öösel kiirtoitu süüa või kontserdi õnnestumist klaasi alkoholiga tähistada, langetas põhimõttelise otsuse kahe kuu jooksul oma tervise ja seeläbi elukvaliteedi nimel ennast tõsisemalt käsile võtta. „Hullu sportlase jaoks muidugi naeruväärsed, kuid iga mittesportiku inimese jaoks tegelikult jõukohased, aga elumuutvad lihtsad numbrid: minimaalselt 5000 sammu ja seda vähemalt 30 minuti jooksul värskes õhus. Lisaks elementaarne enesekontroll söödava ja joodava osas nii, et päevane kaloraaž ei läheks üle 2000 ja jälgimine, et õhtuse viimase ja hommikuse esimese söögikorra vahele jääks ca 12 tundi. Lisaks 3 treeningkorda nädalas, neist üks koos profi juhendamise ja jälgimisega.“
Mees tunnistab, et loomulikult on algus raske, aga eesmärk seda kahtlemata väärt: „Mul on üks väga selge eesmärk siin elus, olla oma lastelastele vanaisa, kes jaksab ja tahab nendega tegeleda. Ilmselt see veel päris homme juhtuma ei hakka, aga valmistun selleks hetkeks.“
Kaotada pole tegelikult absoluutselt mitte midagi, võita aga oi, kui palju
Kõikidele kahtlejatele, kas ja kuidas tasub oma tervisele tähelepanu pöörata, ütleb mees paar olulist tähelepanekut:
· Esimese sammuna tee üldse algust ja mine novembris tervisekontrolli ja võta sõbrad ka kaasas – koos on julgem!
· Teiseks kaasa kõikidesse oma tegemistesse vähemalt algusetapis spetsialist, kas treeneri või nõustaja näol – oma tarkusest on väga lihtne asju valesti teha.
· Kolmandaks sea endale mingi eesmärk. Olgu see kaalulangetus 500 grammi võrra nädalas või lihasmassi kasvatamine protsendi võrra kuus.
„Kõige tähtsam on teadmine, et kui sa üldse midagi ei tee, siis oled sa ühel hetkel suhteliselt hapus olukorras ja tervisele tähelepanu pööramisega on targem alustada pigem varem, kui hilja. Seetõttu on Pikema Sõpruse Päev väga tänuväärt ettevõtmine, sest eesmärk on üllas: tervemalt ja pikemini elatud elu sulle endale ja sinu sõpradele. Kõlab ju mõistlikult?“
---
Pikema Sõpruse Päev on novembri jooksul meeste tervisele tähelepanu pöörav kodanikualgatus, mille eesmärk on panna mehed iseenda ja oma sõprade tervisest rohkem hoolima ning ka regulaarselt kontrollima. Selleks kutsutakse sõpruskondasid lisaks tervisekontrollile leidma ka mingi mõnus ühistegevus ja käima üheskoos tervisekontrollis.
Vaata lisa: pikemsoprus.ee