TERVISEUUDISED | Pikaealisuse saladus peitub... soolestikus?
Teadlased analüüsisid 160 keskmiselt 107aastase inimese soolebaktereid ning võrdlesid neid 80. eluaastates ja 21–55aastaste inimeste mikrobioomiga. Uuring näitas, et üle saja-aastaste soolestikus elab Odoribacteraceae perekonda kuuluv bakter, mis toodab rohkelt teatud sekundaarset sapphapet (isoalloLCA). See hape võib toetada soolestiku tervislikku mikrofloorat ja seega parandada üldist tervist: happel leiti nimelt olevat antimikroobsed omadused, tänu millele võib see pärssida ”halbade” bakterite kasvu. Laborikatsetes selgus näiteks, et see aeglustab rasket kõhulahtisust ja põletikku põhjustava bakteri Clostridium difficile arengut.
Soolebakteritel on tähtis osa meie tervise säilitamises ja vananemisega seotud muutustes. Bakterite kasinat mitmekesisust seostatakse näiteks eakate haprusega.
Kas bakterid on uuritud eakate pikaealisuse põhjus, pole veel selge. Samuti pole teada, kuidas nad endale sellise bakterikoosluse on saanud, kuid rolli võivad mängida nii geenid kui ka toidusedel. Viimase kohta uuring siiski andmeid ei kogunud.
Allikas: Live Science