Nähtamatu oht tervisele: mis liiki hallitusseeni kodudes esineb, millised neist on kõige ohtlikumad ja milliseid tervisehädasid need põhjustavad?
Seletamatut köha, nohu, vesiseid silmi või hullemal juhul hingamisraskusi võib põhjustada hallitus, mida leidub aegajalt igas kodus ja mis võib liigse niiskusega tekkida väga kiirelt – vaid päevadega.
Hallitusest eluruumis annavad märku mustad, rohekad või kollased täpid või laigud. Ohumärk on ka kopituslõhn. „Hallitusseente areng kasvukeskkonnaks sobivates tingimustes võib olla väga kiire ja vaid mõne päevaga valmib tuhandeid eoseid, mis vabanevad ümbritsevasse õhku,” sõnab mükoloog Jane Oja.
Hallitusseentega saastumist võib leida aeg-ajalt igast majapidamisest. Soodsaimad tingimused hallituse tekkeks on kohtades, mis on pidevalt niisked või märjad või saanud veekahjustusi. „Kõige sagedamini esinevad hallitusseened akende ümbruses, välisseintel, pesuruumide plaadivuukides, silikoontihenditel, mööblitagustel pindadel ja keldris olevatel pabermaterjalidel,” loetleb teadlane. „Hallitusseened võivad elada ka konstruktsioonide sees, kus nende avastamine ja neist vabanemine on keeruline.”