Kinni või lahti, gaasid, kõrvetised, valu – sada häda kõhuga! Gastroenteroloog selgitab, mis on mis ja mida teha
(2)Seletamatu kõhuvalu, gaasid ja muud seedehäired kimbutavad paljusid. Kui vaevused püsivad, tuleb valehäbi maha suruda ja abi otsida, sõnab Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog Anastassia Nedbalskaja.
Maris (41) on juba aastaid tähele pannud, et pingelisel ajal tekivad tal kõhuvaevused. “Alguses ei osanud sellele niimoodi mõeldagi, kuid hakkasin mingil hetkel tajuma seost stressi ja kõhuvalu vahel. Kui nägin, et probleem püsib, pöördusin perearsti poole.” See oli kuus aastat tagasi – Marisele tehti uuringud, kuid midagi kindlat ei leitud. „Perearst suunas mind edasi gastroenteroloogi vastuvõtule, kus tehti ultraheliuuring, kuid ka see ei toonud rohkem selgust.”
Maris hakkas uurima, kuidas tema toitumisvalikud enesetunnet mõjutavad. „Selgus, et kui väldin laktoosi, taanduvad ka kõhuprobleemid. Seega olen viimased aastad laktoosi vältinud nii palju kui võimalik ja tegelenud teadlikult oma toitumisega.” Nüüd saab Maris kinnitada, et kuigi kõhuhädad ennast aeg-ajalt ilmutavad, on olukord siiski tunduvalt parem. „Oskan oma keha kuulata ja nõnda häirib see probleem mu igapäevaelu vähem kui enne.”
Kuigi oma kõhuhädadest avalikult rääkima ei kiputa, ei pea dr Nedbalskaja sõnul neid kindlasti häbenema. „Tegemist on küllaltki levinud probleemiga. Funktsionaalseid kõhuga seotud sümptomeid esineb elu jooksul isegi kuni 40%-l täiskasvanud elanikkonnast.“