TERVISEUUDISED | Peagi saab stressi mõõta otse nahalt
Nanotehnoloogia uurijad lõid Šveitsis usaldusväärse seadme, mis võimaldab arstidel hinnata, kas patsient kannatab depressiooni või läbipõlemise käes ja kas temale määratud ravi toimib. Seade mõõdab inimese higis sisalduva kortisooli hulka.
Kortisool on stressihormoon, mida neerupealised toodavad vastuseks füsioloogilisele stressile ja mida saab tuvastada süljes, higis ja uriinis. Lausanne’i föderaalses tehnoloogiainstituudis loodud mikrokiibiga seade analüüsib higis leiduvat kortisooli. See salvestab hormoonisisalduse kogu päeva kestel, misjärel saab hinnata, kas patsiendi kortisoolikõver on normaalne. Kõige rohkem sisaldab inimese organism kortisooli hommikuti, umbes pool tundi pärast ärkamist, kõige vähem aga öösel. Stressi korral see rütm häirub ja kortisoolisisaldus kasvab ebanormaalselt suureks.
Stressi kogevad kõik inimesed, mistõttu võib sellise seadme loomine tunduda liialdusena, kuid krooniline stress ohustab tervist. Sellega seostatakse näiteks ülekaalulisuse, metaboolse sündroomi, teist tüüpi diabeedi, südamehaiguste, allergiate, ärevushäire ja depressiooni esinemist.
Allikas: Sciencealert