Ärevushoogudest vabaks: kuidas tühistada häiriv minevikusündmus
Lennu- ja arstihirm, lõpetamata lein, kartus eksamite ja kontrolltööde ees – need on vaid mõned teemad, mille leevendamiseks saab abi EMDR- tehnikast. Teraapias pakitakse ärevaks tegev teema lahti ja uuesti kokku nii, et saab eluga kergemini edasi minna.
Ilmselt on paljud näinud videot sellest, kuidas klient räägib oma lugu ja samal ajal tuleb tal silmadega jälgida psühholoogi edasi-tagasi liikuvaid sõrmi. See ongi EMDR (eye movement desensitization and reprocessing, tõlkes silmade liikumine, tundetustamine, ümbertöötamine) ehk traumateraapia meetod, mille abil käsitletakse raskeid läbielamisi nii, et need enam ei häiriks.
„Kui on olnud intensiivne traumaatiline kogemus, siis aju ei suuda seda läbi töötada ja sellest jääb maha infokaos. Kui tuleb ette sarnane olukord, tunned sama lõhna, kuuled sama heli, siis käivitab see traumaatilise sündmuse justkui uuesti,“ selgitab psühholoog Ivi Niinep.
Enamasti püsivad meil ebaõnnestumistest meeles kogemused, millega kaasnevad piinlikkus ja häbi. Ka olukorrad lapsepõlvest, millest meie jõud üle ei käinud. Näiteks sai EMDRist abi noor naine, kes nägi lapsena oma isa krambihoogu ja sattus paanikasse, sest ei teadnud, mida teha. Täiskasvanuna põgenes ta ummisjalu, kui nägi kedagi abitus olukorras – vana paanika oli tagasi.
Teraapias selgus, et ega ta nüüdki veel teaks, kuidas sellistes olukordades peaks käituma. Psühholoog õpetas, mida esmaabiks teha tuleks...