Ravimid ei ole ainukesed vahendid seksielu elavdamiseks. Paljusid mehi aitaksid isegi väikesed muudatused elustiilis. Ainuüksi see, kui kaotada mõned ülekilod ja teha pisutki trenni, annab mõnusa tõuke – mitte ainult libiidole, vaid tervisele üleüldse. Lahendades erektsioonihäirega seotud probleeme, teed head iseendale ja oma paarisuhtele.

Lahendades erektsioonihäirega seotud probleeme, teed head iseendale ja oma paarisuhtele.

Kolmveerand erektsiooni­häiretega meestest tunnistab, et probleemi põhjused on komplekssed: potentsimurele lisaks esineb neil kas diabeet, mõni südame-­veresoonkonna- või neuroloogiline haigus või on libiido vähenenud eesnäärme operatsiooni või kiiritusravi tagajärjel. Lahenduse leidmist tasuks alustada kõrvalloos toodud viiest lihtsast seksinipist.

5 lihtsat seksinippi

1. Harrasta kõndimist. Vaid 30 minutit kõndi tähendab, et erektsioonihäire risk väheneb tervelt 41 protsenti, leiti ühes Harvardi uuringus. Üks teine uuring aga näitas, et mõõdukas trenn aitab taastada seksuaalset sooritusvõimet neil ülekaalulistel keskealistel meestel, kel esineb erektsioonihäireid.

2. Toitu tervislikult. Ei tasu alahinnata puu- ja köögiviljade, täisteratoitude ja kala tähtsust toidulaual, sest need vähendavad erektsioonihäirete tõenäosust. Krooniline B12-vitamiini defitsiit võib kahjustada selgroogu sel määral, et lühisesse lähevad närvid, mis vastutavad nii erutuse kui ka peenisesse sõnumite saatmise eest. B12-vitamiini leidub austrites, lõhes, forellis ja loomalihas. Toidulisandina sobib see neile, kel on atroopiline gastriit, mistõttu toitainete imendumine on häiritud. Jälgi, et tarbid piisavalt ka D-vitamiini. Ühes 2016. aastal ajakirjas Atherosclerosis avaldatud uuringus leiti, et meestel, kel on D-vitamiini puudus, on 30% suurem erektsioonihäirete risk.

3. Kontrolli südame-veresoonkonna tervist ehk vererõhku, veresuhkrusisaldust, aga ka triglütseriidide ning halva ehk LDL-kolesterooli ja hea ehk HDL-kolesterooli taset veres.

4. Trimmis vöökoht on parim kaitse. Kui vöökoha ümbermõõt on suurem kui 107 cm, siis on 50% suurem tõenäosus erektsioonihäirete tekkeks.

5. Käi hambaarsti juures. 2013. aastal ajakirjas The Journal of Sexual Medicine avaldatud uuringust selgus, et on seos igemehaiguste ja erektsioonihäirete vahel. Igemehaigused põhjustavad kroonilist põletikku, mis kahjustab endoteelirakke. Need rakud kontrollivad soolte ja ka peenise toonust.

Kaasa partner


Ülitähtis on rääkida oma partneriga, aga see võib olla paljudele paaridele keeruline. Paraku on nii, et kehv suhtlus seksiküsimustes võib lõppeda riivatud tunnete, viha ja eemaletõmbumisega. Isegi kui erektsioonihäiret põhjustab meditsiiniline probleem, teeb puudulik suhtlus olukorra hullemaks. Pidev ebaõnnestumiste jada tekitab masendust, mis võib ähvardada isegi depressiooniga.

Erektsioonihäired ja depressioon

Erektsioonihäired ja depressioon käivad tihti käsikäes. Erektsioonihäirete esinemine on kaks korda tõenäolisem depressioonis meestel. Mõnel juhul vähendab depressioon seksuaalset iha, mõnel teisel puhul aga põhjustavad masendust just erektsioonihäired. Kui alltoodud väidetest neli käib sinu kohta, peaksid pöörduma spetsialisti poole.

• Söögiisu vähenemine ja kehakaalu kaotus.

• Unetus, harvemal juhul ülemagamine.

• Aegluubis rääkimine ja toimetamine või vastupidi, rahutus ja võimetus rahulikult istuda.

• Energia nappus ja pikemat aega kestnud väsimus.

• Väärtusetuse tunne või põhjendamatu süütunne.

• Raskused keskendumisel ja otsuste langetamisel.

Kui räägid oma muredest avameelselt, võib selguda, et partner ongi tõlgendanud erektsioonihäiret solvanguna, justkui ta poleks sulle enam meeldiv või sa ei armastaks teda enam. Samuti võid märgata, et partner ei algata seksi, kartes sind solvata. Mõned paarid elavad aastaid ilma füüsilise kontaktita, välja arvatud mõni juhuslik kallistus. Küllalt tavaline on järgmine muster:

Kui erektsioonihäired saavad alguse, kogeb paar ebaõnnestunud vahekordi.

Mees eemaldub emotsionaalselt oma partnerist.

Partneri enesehinnang kidub, sest ta arvab, et mees on kaotanud tema vastu huvi.

Mees kardab seksi algatada, tundes hirmu, et see võib lõppeda järjekordse läbikukkumisega.

Paar võõrandub emotsionaalselt ja füüsiliselt.

Kui sinu partneril on erektsioonihäired, räägi talle, et armatsemisel ei ole erektsioon ainutähtis. Partnerid, kes katsetavad mitmesuguseid seksimise viise, sealhulgas massaaži ja suuseksi, mis ei sõltu erektsioonist, avastavad tihti, et nende seksielu muutub kirglikumaks ja rahuldust pakkuvamaks. Naistele võivad nimetatud viisid vägagi meeldida, sest need pikendavad eelmängu ja suurendavad lähedust. Paljudele pakub kliitoriorgasm vägagi suurt rahuldust. Naistele on oluline teada, et mehed võivad saada orgasmi ka siis, kui peenis pole erekteerunud. Käeline stimuleerimine võib viia mehe tippu ka ilma täieliku erektsioonita.

Paarid peavad muutma armatsemise prioriteediks ja eriliseks sündmuseks.

Eelkõige peavad paarid muutma armatsemise prioriteediks ja sündmuseks, mitte millekski, mis pärast pikka väsitavat päeva võib juhtuda, aga võib ka mitte juhtuda. Katseta seksi pigem nädala­vahetuse hommikul virgena kui öösel väsinuna. Rääkige läbi, millal olete mõlemad värsked ja innukad. Leppige kokku kindel graafik ja kuigi esialgu näib, et nii kaob spontaansus, on see siiski parem kui üldse mitte seksida.

Kui te pole erektsioonihäire tõttu seksinud kuid või isegi aastaid, tuleb esialgu arvestada mõningate füüsiliste raskustega. Menopausieas naistel kipuvad vahekorrad olema valulikud, eriti kui voodielus on pikem vahe sisse jäänud. Õnnestunud vahekorra võti on kannatlikkus ja abilisteks libestid.

Nõustamine


Kui erektsioonihäire korral on osaliselt või täielikult tegu psühholoogilise probleemiga, siis ainult ravimid ei aita. Isegi kui tegemist on meditsiinilise põhjusega, võivad pinged tungida partnerlus­suhtesse. Siis võib tarvis olla seksiteraapiat. Sobiva spetsialisti leidmiseks küsi nõu oma pere­arstilt või günekoloogilt.

Seksiteraapial võib olla erinevaid eesmärke. See võib harida sind ja partnerit erutuse tekke mehhanismide vallas, parandada omavahelist suhtlust ja vähendada seksiga seotud ärevust.

Analüüsi ennast

Selleks, et arst saaks su seisundit hinnata, ole valmis vastama allolevatele küsimustele. Kuid enne vastama asumist teeme selgeks mõned mõisted.

* Seksuaalne iha soov seksida kas masturbeerides või vahekorras olles, mõtlemine seksist ja rahulolematus seksi puudumise pärast.

* Seksuaalne aktiivsus – aktiivne seksuaalne tegutsemine, hellitamine, eelmäng ja/või masturbeerimine.

* Seksuaalne stimulatsioon eelmäng partneriga, erootiliste piltide vaatamine, erootilised fantaasiad ja teised stiimulid.

* Penetreerimine partnerisse sisenemine.

* Ejakulatsioon seemnepurse peenisest või tunne, et ejakulatsioon toimub.

* Seksuaalne vahekord – penetreerimine, seksimine.

Küsimused viimase kuu seksielu kohta:

1. Mitu korda oled tundnud seksuaalset erutust?

2. Mitu korda oled püüdnud olla vahekorras?

3. Mitu korda on sul õnnestunud saavutada erektsioon seksuaalse tegevuse (sh eelmängu või masturbeerimise) käigus?

4. Mitmel korral on sul olnud penetreerimiseks piisav erektsioon?

5. Kui tihti olid võimeline penetreerima viimase nelja nädala jooksul?

6. Mitu korda õnnestus vahekorras säilitada erektsioon pärast seda, kui olid partnerisse sisenenud?

7. Kui keeruline oli seksuaalse vahekorra ajal säilitada erektsiooni vahekorra lõpuni?

8. Kui tihti sa vahekorra ajal ejakuleerisid?

9. Kui sageli oled saanud orgasmi (koos ejakulatsiooniga või ilma)?

10 Kuidas hindad oma seksuaalset iha?

11. Kui rahul oled oma seksieluga?

12. Kuidas hindad oma enesekindlust saavutada ja hoida erektsiooni?

13. Kui sageli on sul olnud rahuldust pakkuvaid vahekordi?

14. Kuivõrd oled viimastel nädalatel seksi nautinud?

Et neid eesmärke täita, alusta läheduse taasloomist kallistamise ja muude mitteseksuaalsete puudutustega. Nädalate või kuude pärast muutub eelmäng juba sensuaalsemaks ja juhib seksuaalse vahe­korrani. Teraapia käib tihti käsikäes potentsiravimi Viagraga, mis on tõhus just psühholoogiliste probleemide korral ja pakub edu­elamust 84% juhtudest.

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul