Head, halvad ja inetud – streptokokid on bakteriperekond, kellega kõik iga päev kokku puutume. Millal nad endast ohtu kujutavad?
(2)Streptokokkbaktereid on palju, neid leidub nii inimestel kui ka loomadel. Mõnikord muutub see tavaline organismis elutsev tegelane aga ründavaks, põhjustades mitmesuguseid haigusi alates angiinist ning lõpetades eluohtliku septilise šoki või neerukahjustusega.
Streptokokke võib leida täiesti terve inimese nahalt, seedeelunditest, hingamisteedest, naistel ka tupest. Ainuüksi meie suus on neid juba 27 liiki. Tavaliselt need lihtsalt eksisteerivad ega tekita mingit haigust. Vältida neid baktereid naljalt ei saa ega ole ka mõtet. Meditsiinis eristatakse suures plaanis kahesuguseid streptokokke: süsivesikuid lõhustavaid piimhappelisi streptokokke ja eeskätt mädaseid haigusi tekitavaid püogeenseid streptokokke. Neist esimestel on täita väga oluline roll toiduainetööstuses, nimelt valmistatakse eriliste streptokokitüvedega juustu, näiteks mozzarellat, ning ka jogurtit.
Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar ütleb, et streptokokid on laialt levinud nii inimestel kui ka loomariigis. Miks aga ühel tekib pelgalt streptokokikandlus või iseparanev kurgupõletik, teisel aga sarlakid ja kolmandal hoopis raske nekrotiseeriv fastsiit koos septilise šokiga, pole veel päris selge. “Tõenäoliselt on küsimus…
Loe edasi juba artiklist.