Allan Oolo on praktiseerinud üle 40 aasta ja tõi 1993. aastal kiro­praktika ka Eestisse. Tema sõnul on selle aja jooksul inimeste vaevused märkimis­väärselt muutunud. Kui välja arvata sportlased, siis on praeguste noorte täiskasvanute (24–40aastased) probleemid valdavalt seotud arvutis istumise ja telefoniekraani kerimisega. Ehk tuleb rääkida kaela-, selja- ja peavaludest.

50–70aastaste vaevused on vähem seotud tehnoloogiaga, neil on rohkem selgroo artroose ja diski­probleeme, samuti teevad muret põlved ja õlad. Eks oma rolli mängi juba ka vanus. On ju paratamatu, et vanuse kasvades hakkab tervis siit-sealt logisema.

Olen kuulnud, et nn nutikael on noortel inimestel üha sage­dasem probleem. Mida selle vastu saaks ette võtta?

Näen oma praktikas palju teismelisi ja noori täiskasvanuid, kes selle probleemi all kannatavad. Nutikael (inglise keeles text neck) tekib pidevast alla vaatamisest näiteks telefoniekraani kerides või sõnumeid tippides. Selline asend tekitab kaelalihastele staatilise koormusstressi ning viib pika­peale rühimuutuseni. Sageli on pea lükatud ka ette­poole, nagu kipume tegema arvuti taga istudes. Eriti suur risk on nooremal põlvkonnal, kes veedab kõige enam aega nutitelefoni ja arvutiga.

Neist valedest asenditest võib saada alguse hulk tervisehädasid. Pea- ja kaelavalud ning kaelakangus on neist kõige tuntumad. 

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid