Kiropraktik Allan Oolo tehnoloogiaarmastuse ohtudest: valedest asenditest võib saada alguse hulk tervisehädasid
“Tehke igal nädalal üks nutitelefonivaba päev ja andke puhkust oma kaelale,” soovitab kiropraktik Allan Gary Austin Oolo. Ta leiab, et noori inimesi tuleks järjepidevalt koolitada märkama ohtusid, mida võib tervisele tekitada liigne tehnoloogiaarmastus.
Allan Oolo on praktiseerinud üle 40 aasta ja tõi 1993. aastal kiropraktika ka Eestisse. Tema sõnul on selle aja jooksul inimeste vaevused märkimisväärselt muutunud. Kui välja arvata sportlased, siis on praeguste noorte täiskasvanute (24–40aastased) probleemid valdavalt seotud arvutis istumise ja telefoniekraani kerimisega. Ehk tuleb rääkida kaela-, selja- ja peavaludest.
50–70aastaste vaevused on vähem seotud tehnoloogiaga, neil on rohkem selgroo artroose ja diskiprobleeme, samuti teevad muret põlved ja õlad. Eks oma rolli mängi juba ka vanus. On ju paratamatu, et vanuse kasvades hakkab tervis siit-sealt logisema.
Olen kuulnud, et nn nutikael on noortel inimestel üha sagedasem probleem. Mida selle vastu saaks ette võtta?
Näen oma praktikas palju teismelisi ja noori täiskasvanuid, kes selle probleemi all kannatavad. Nutikael (inglise keeles text neck) tekib pidevast alla vaatamisest näiteks telefoniekraani kerides või sõnumeid tippides. Selline asend tekitab kaelalihastele staatilise koormusstressi ning viib pikapeale rühimuutuseni. Sageli on pea lükatud ka ettepoole, nagu kipume tegema arvuti taga istudes. Eriti suur risk on nooremal põlvkonnal, kes veedab kõige enam aega nutitelefoni ja arvutiga.