Su huulele tekkis ohatis? Käitu nii ja vabaned sellest võimalikult kiiresti
Herpeseviiruse avaldumist soodustab organismi immuunsüsteemi nõrgenemine viiruse, külmetamise või stressi tagajärjel. Huuleohatise võib vallandada UV-kiirgus, külm ilm, huulte mehaaniline vigastamine, kuid vahel võivad haigusnähud ilmneda spontaanselt, ilma selge põhjuseta. Sümptomid on punetus, sügelus või pakitsustunne huulel. Apteegis on saadaval mitmesugused kreemid, geelid, plaastrid ja tabletid huuleherpesest põhjustatud vaevuste leevendamiseks ja raviks.
Läbipaistvad ohatiseplaastrid loovad optimaalse paranemiskeskkonna, piiravad viiruse levikut ja vähendavad nakkusohtu. Üks plaaster püsib nahal kuni 12 tundi. „Uudsel tehnoloogial põhinev Filmogel on n-ö vedel plaaster, mis moodustab ohatisele kaitsva kile, leevendades kipitust ja sügelust ning peatades viiruse edasise leviku. Geel takistab villide ja koorikute teket ning soodustab paranemist. Geeli kasutatakse sõltuvalt kile püsimisest 2–4 korda päevas,” õpetab proviisor. Kasutada võib ka ränigeeli, mis vähendab huuleherpesega kaasnevat põletustunnet ja sügelust. Seda määritakse peale esimeste sümptomite ilmnedes 5 korda päevas kuni villide täieliku paranemiseni.
Korduv ohatis kontrolli alla
Kui huuleherpes ilmub visalt ikka ja jälle, aitab Niidu sõnul hästi atsükloviiri ja hüdrokortisooni sisaldav kreem, mida kasutatakse 5 korda päevas kuni viis päeva. Ravi tuleks alustada esimeste sümptomite ilmnedes. „Tihti korduva huuleohatise raviks on mõistlik kasutada tablettravi. See lühendab paranemisaega ja parandab elukvaliteeti. Sarnaselt kreemidega on oluline alustada tablettravi kohe, kui esimesed sümptomid on tekkinud,” lisab ta.