1. Murra müüte

Menstruatsiooniga on seotud mitmeid müüte. Muuhulgas näiteks tunnevad teismelised hirmu, kui palju nad verd kaotavad (tegelikult väga vähe, umbes kolm supilusikatäit kuni veerand klaasi). Samuti selgita, et tegemist ei ole verejooksuga, mida ta on kogenud varem, vaid emakas, mis on umbes rusika suurune, valmistub kehas munaraku küpsemiseks, ning kui viljastumist ei toimu, siis munarakk hukkub ja emaka limaskest eritub koos verega — seda nimetataksegi menstruatsiooniks. Selgita talle, et menstruatsioon ei ole haigus, vaid vastupidi, see näitab, et sinu organism toimib suurepäraselt ning see on elu normaalne osa.

2. Ole teismelise jaoks olemas

Kui menstruatsioon algab, ole oma lapse jaoks olemas ja aita tal selgust saada ja meeles hoida, millal päevad tõenäoliselt algavad ja millal nad lõpevad — kuni oled kindel, et ta sellega ise hakkama saab. Näita talle, kust ta leiab endale kodus hügieenivahendeid ja anna nõu riietumisel, sealhulgas millistes riietes saab ta end turvaliselt tunda. Kui ta tunneb kõhuvalu, hoolitse, et ta saaks päevade ajal rohkem puhata ja et ta oleks alati soojas. Konsulteeri arstiga, mis puhul anda valuvaigistit.

3. Jälgi ennast, kuidas sa ise menstruatsioonist räägid

Praeguste täiskasvanute jaoks on menstruatsioon alati olnud tabu, millest avalikult ja vabalt ei ole kunagi räägitud ning seetõttu ei tehta seda ka siiani paljudes kodudes. Kuna paljudele täiskasvanutele on menstruatsioonist rääkimine raske ning siis võivad jutu sisse lipsata väljendid nagu „naiseks olemise saatus“ ja „peab taluma“, mida suure tõenäosusega oleme kuulnud oma teismeeas oma vanematelt. Nüüd, olles ise vanema rollis, on võimalus keerata uus lehekülg ja rääkida oma lapsele teema lahti teise nurga alt — mida tähendab suureks saamine, naiseks olemine; mida tähendab, kui on normaalne tervis ja sinu organism funktsioneerib hästi.

4. Tee hügieenivahendid kättesaadavaks ja õpeta neid kasutama

Kõige tähtsam on olla valmis ning see tähendab, et tuleb olla valmis ka lekkimiseks. Teismelistel väga sageli ei ole menstruatsioonitsükkel välja kujunenud, seetõttu võivad neil päevad alata ootamatult. Et seda ennetada, tasub kotis alati hoida üks side ja paar aluspükse, võib-olla isegi kaks sidet ja ühed retuusid erijuhtudeks. Paku kodu poolt maksimaalset tuge, et teismeline mitte kunagi ei peaks muretsema, kuidas ta oma menstruatsiooni üle elab Anna talle võimalus valida, millised hügieenivahendid temale kasutamiseks kõige paremini sobivad ning jälgi, et tal oleks neid kodust alati piisaval hulgal võtta. Kui vahetada hügieenisidemeid 5 korda päevas, on võimalik enamik lekkimisi ära hoida.

Kuni 31. oktoobrini kestab Eestis Alwaysi ja Punase Risti heategevuskampaania, mille raames Always annetab iga müüdud hügieenisideme paki pealt ühe sideme vähekindlustatud neidudele. Annetused jõuavad Eesti Punase Risti poolt kõikidesse omavalitsustesse, kust need abivajajatele kättesaadavaks tehakse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid