“Neid haiglaravimeid vajavad hinnanguliselt 120 patsienti. Samuti täienes tervishoiuteenuste loetelu kolme uue kopsukasvaja ravimiga, mida vajavad umbes 115 patsienti aastas, “lisas haigekassa ravimiekspert Marta Danilov.

Alates 1. juulist laiendas haigekassa veel mitme vähiravimi kättesaadavust.

„Laiendasime olapariibi väljakirjutamise tingimusi levinud BRCA mutatsiooniga munasarja-, munajuha või primaarse peritoneaalvähiga patsientide säilitusraviks, mida vajab ca 11 patsienti aastas,“ ütles Danilov.

Samuti lisas haigekassa loetellu venetoklaksi sisaldavad ravimpreparaadid, mida kombinatsioonis rituksimabiga hüvitatakse kroonilise lümfotsüütleukeemia raviks. Haigekassa andmetel alustab sel aastal ravi venetoklaksiga ca 50 patsienti.

Danilovi sõnul on kaasaegsed ravimid vaid üks oluline osa haigekassa rahastatavast vähiravist. „Peame vähiravis tagama ka head vähi ennetuse ja diagnoosimise võimalused, kiiritusravi, kirurgilise ja toetava ravi, aga ka järelkontrolli ning inimeste nõustamise,“selgitas ta.

Tasuta sõeluuringul käivad vaid pooled kutse saanutest

Kuigi vähielulemus Eesti patsientide seas on tasapisi paranemas, ei kasuta inimesed piisavalt tasuta võimalusi vähi ennetuseks või varaseks avastamiseks, mida pakutakse riigi poolt nii emakakaela-, rinna- ja jämesoolevähi sõeluuringu raames.

Keskmiselt osaleb sõeluuringutes veidi üle poolte kutse saanutest. Haigekassa andmetel käis 2019. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringul 50 protsenti, rinnavähi sõeluuringul 57 protsenti ja jämesoolevähi sõeluuringul 70 protsenti sihtrühmast.

Pane tähele, et sõeluuringus osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui sa oled selle aasta sõeluuringu sihtrühmas, aga pole veel kontrollis käinud, siis pane end uuringule kirja juba täna. Raviasutuste kontaktid leiad siit.

Vähi varajane avastamine ja raviga alustamine võimaldab saavutada olulisemalt paremaid ravitulemusi kui juba kaugele arenenud vähi ravi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena