Perearst Eero Merilind ütleb, et mao üli­happesus on üldiselt üsna levinud probleem. “Mao limaskesta rakud toodavad hapet ja aeg-ajalt teevad nad seda rohkem. Liigset happetootmist võib põhjustada toit, ebaregulaarne elustiil, stress, mõned ravimid, alkoholi ja kohviga liialdamine, ka söömishäired. Kui hapet tekib liiga palju, võib see esile kutsuda mao limaskesta põletiku või kaksteistsõrmiksoole põletiku. Maohape võib liikuda ka maost üles söögitorru ja tekitada seal põletikke, mille tunnuseks on tihti kõrvetised,” selgitab Merilind.

“Pea ja kõht on omavahel tugevasti seotud. Küllap teavad paljud tunnet, kuidas enne eksamit kõhus keerab või lausa kõht lahti läheb. See on üks näide, kuidas stressitase mõjutab seedimist. Kui aga stressi on palju, kiputakse kergemini ­tervislikele eluviisidele käega lööma – süüakse liiga palju ja valesid asju, juuakse ülearu alkoholi.”

Loe edasi, et saada vastused küsimustele: 

Millised on mao ülihappesuse sümptomid? Kuidas ennast ise tõhusalt aidata? Millal peaks kõhuhädaga arsti juurde minema? Kuidas seedimise eest hoolt kanda?