Seksuoloog: õigust seksile ja orgasmile ei saa meilt keegi võtta. Ka vanemas eas
Küll oleks tore, kui elu oleks lill igas eluetapis kuni surmani. Kui lapsed ja karjäär kolivad piltlikult öeldes eesistmelt tagaistmele, võiks paarile sülle kukkunud vaba aeg tähendada muude soiku jäänud tegevuste kõrval ka lõputut möllu linade vahel. Ometi nii ei lähe – või siiski?
Vanemate inimeste seksuaalsusest teeme juttu seksuoloogRita Holmiga, kes ütleb, et eakate seksuaalelu kohta on tavateadvus loonud hulgaliselt müüte. Pildil on kohe midagi valesti, kui vanaema ja vanaisa magamistuppa seksima lähevad. Arvatakse, et eakad ei ole võimelisedki seksima ja küllap nad ei tahagi enam seksi – nende seks oleks ju üks kuiv nühkimine, mis on ilmselgelt väga ebameeldiv. Niisamuti peetakse eakamaid ebaatraktiivseks, vananenud kortsus keha peletab ju võimaliku sekspartneri joonelt eemale. Tegelikult pole see aga üldse nii.
Õide puhkenud seksuaalsus
Vanemate inimeste seksiga seotud müüdid on visad kaduma ja paraku tekitavad need Holmi sõnutsi asjaosalistes endaski hulgaliselt väärettekujutusi oma seksuaalsuse kohta. Samas on meie keskmine eluiga saja aasta taguse ajaga võrreldes tunduvalt pikem, niisamuti püsime aktiivsed ja terved kauem. See kõik võimaldab nautida täisväärtuslikku seksi kõrge vanaduseni välja, pealegi oleme seksuaalsed olendid sünnist surmani, ehkki aastate jooksul inimese seksuaalsus muutub. Ent õigust seksile ja orgasmile ei saa meilt keegi võtta. Võiks isegi öelda, et need on inimõigused.