Lähenev pidustuste hooaeg tähendab tavapärasest aktiivsemat alkoholi tarbimist. Mis aitaks pohmelli tekkimise vastu võidelda ja kuidas tarbida alkoholi nii, et järgmisel päeval enesetunne ei kannataks? Vastus on lihtne – esimese asjana on mõistlik vähendada tarvitava alkoholi kogust ning suurendada vee tarbimist, soovitab Apotheka apteeker Jaanika Treimann.

Iga tarbitud joogi kohta vähemalt ühe klaasi vee vahele võtmine aitab ennetada suure alkoholikoguse kiiret tarbimist ning sellest tulenevaid ebameeldivusi järgmisel hommikul. Samuti võtab inimene alateadlikult veega koos väiksema koguse alkoholi, mis aitab leevendada ka keha vedelikukaotust.

Lisaks vee pidevale vahele manustamisele tuleb jälgida kindlasti, et alkoholi tarvitades ei oleks kõht täiesti tühi. Täis kõhuga imendub alkohol aeglasemalt ning inimene ei jää kohe purju. Soovituslik on isegi eelistada tugevamaid ning rasvasemaid roogasid.

Miks pohmell tekib?

"Vedeliku tasakaal ja selle regulatsioon on inimese kehas väga täpselt paigas. Ajus toodetav hormoon vasopressiin on vastutav liigse vedelikukao eest. Seega, kui organismis ei ole piisavalt vett või selle soolsuse tase on liiga kõrge, hakkab aju hormooni juurde tootma, et keha ei väljutaks kogu olemasolevat vedelikku urineerimise kaudu. Alkohol aga pärsib selle hormooni tootmist ajus. Ehk siis keha ei hoia enam vedelikku nii palju kinni ja kergesti võib tekkida organismis dehüdratsioon," ütleb apteeker

"Vedelikukaotus on üks pohmelli peamiseks põhjustajaks aga see pole ainus põhjus, miks pohmell tekib. Alkoholi tarbides ärritame me magu ja soolestiku mille tagajärjel tekib iiveldus ja oksendamine. Peale alkoholi tarbimist on meie organismis vähem vitamiine- ja mineraalaineid kuna need on organismist välja viidud, langenud on ka veresuhkru tase, see kõik tekitab väsimust ja nõrkust.

Alkoholi lagunemisprotsessides tekkivad vaheproduktid kiirendavad pulssi ja põhjustavad südamekloppimist. Häirunud unefaasid tekitavad hommikul ärgates väsimust ja uimasust. Need kõik sümptomid kokku panduna moodustavad kehva enesetunde ehk pohmelli," räägib Jaanika Treimann.

Alkoholist tingitud peavalule ei ole täpset seletust leitud, kuid pohmellipeavalu seostatakse häiretega ajukeemias ja hormoonide töös ning samuti veresoonte laienemisega.

Gaseerimata vesi sobib

"Liigse alkoholi tarvitamise tulemusel hakkab inimene sagedamini tualetis käima. Urineerides uhutakse organismist välja nii vedelik kui ka organismis olevad mineraalid ja vitamiinid. Pohmellist taastumiseks võiks sobida kõige paremini mineraalvesi, aga ka kraanivesi sobib hästi. Pigem võiks eelistada ilma mullideta vett, sest gaas ärritab soolestikku, mis on alkoholist juba niikuinii ärritunud ja võib hoopis esile kutsuda oksendamise ja veel kehvema enesetunde," soovitab apteeker.

Sõltumata sellest, kas alkoholi tarbides juuakse vett vahele või mitte, tekib inimesel siiski joove ning alkoholitarbimisest tingitud tagajärjed. Mis kasu on vee vahele joomises? "Eneselegi arusaamata, tarbib inimene alkohoolset jooki veega koos aeglasemalt, tunnetab paremini piiri ning ei joo ennast rohketest kogustest kiirelt purju. Samuti aitab vee joomine võidelda ka juba mainitud vedelikukaotusega," vastas Jaanika Treimann.

Lisaks peol vahele võetud veele tuleks ka enne magamaminekut mitu suurt klaasi vett kindlasti ära juua, soovitab ta.

Märgis "Siin tarbitakse targalt"

Hea oleks, kui erinevad ööklubid, lokaalid, kohvikud, restoranid ja muud meelelahutusasutused pööraksid ka ise tähelepanu sellele, et inimesed vett jooksid. Näiteks jagab Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit novembris toimuva "Kui võtad, võta vett vahele" kampaania raames taksodes tasuta vett ning meelelahutusasutustele tunnustavat märgist "Siin tarbitakse targalt".

"Pakkudes alkoholi kõrvale vett, näitab asutus, et klientide heaolu on neile tähtis. Klient omakorda tunneb, et temast hoolitakse," sõnab Alkoholitoojate ja Maaletoojate Liidu juht Triin Kutberg.

"Meelelahutusasutused, kus kliendile alkoholiga koos tasuta joogivett serveeritakse, aitavad rajada teed kultuursema tarbimise suunas. Tegemist on olulise tootjate, maaletoojate ja edasimüüjate ühise pingutusega, mis teenib rahva tervise kaitse huve," lisas Kutberg.