Ida-Tallinna keskhaigla veresoontekirurgi Veronika Palmiste kinnitusel on teadlikkus vaagnavarikoosist kasvanud ning naised on üha julgemad abi otsima.
“Vaagnavarikoos on väga sage nähtus. Seda võib esineda isegi kuni 80%-l sünnitanud või lapseootel naistest,” ütleb dr Palmiste. Vaagnavarikoos võib olla nii nähtav (paiknedes häbememokkadel) kui ka nähtamatu, põhjustades vaid ebamääraseid valusid. Enamasti kulgeb selline varikoos vaevusteta ega vaja eritähelepanu. Kui aga alakõhuvalud mõjutavad elukvaliteeti, tuleks kõigepealt minna arsti vastuvõtule.
„Vaagnavarikoos on väga sage nähtus. Seda võib esineda isegi kuni 80%-l sünnitanud või lapseootel naistest,“ ütleb dr Palmiste. Vaagnavarikoos võib olla nii nähtav (paiknedes häbememokkadel) kui ka nähtamatu, põhjustades vaid ebamääraseid valusid. Enamasti kulgeb selline varikoos vaevusteta ega vaja eritähelepanu. Kui aga alakõhuvalud mõjutavad elukvaliteeti, tuleks kõigepealt minna arsti vastuvõtule.
Veresoontekirurgi juurde jõutakse dr Palmiste sõnul tavaliselt alles siis, kui günekoloogi, gastroenteroloogi ja uroloogi vastuvõtul on käidud ning muid, sagedasemaid alakõhuvaevuste põhjusi välistavad protseduurid tehtud.
„Abi tuleks kindlasti otsida siis, kui probleem häirib tuntavalt igapäevaelu – veenilaiendid põhjustavad valusid, on nähtavad või avaldub survetunne seistes või istudes. Mure, millest tihti ei räägita, on vaagnavarikoosiga kaasnev suguelu valulikkus. Ka selle põhjuseks on surve veenilaienditega ümbritsetud organitele, mis lõpuks sunnib naist vahekorda just valu tõttu vältima,“ tõdeb dr Palmiste...