Appi, ma ei suuda otsustada! Kuidas muutuda tähtsate valikute tegemisel enesekindlamaks? 7 lihtsat reeglit
Valikute tegemine pole kerge, eriti kui valida on halva ja veel halvema vahel või on valikuid hoopiski liiga palju. Mõnel tuleb otsuste tegemine välja justkui lihtsamini, teine vaevleb aga korralikult. Kuidas saada valikute tegemisel osavamaks?
Inimene teeb keskeltläbi 35 000 otsust päevas. See teeb 2000 valikut tunnis ehk iga kahe sekundi järel midagi. Seejuures on ainuüksi toiduga seotud otsuseid üle 200 — on ju vaja otsustada, mida süüa, millal süüa, kui palju, kellega ja kus. Enamik nendest otsustest on seotud igapäevaeluga ja me teeme neid automaatselt. Painama jäävad aga just suured ja valusad valikud.
Elupõline õpetaja Kaja Tampere on teinud elus mitu kannapööret. Mullu otsustas ta alustada õpinguid Tartu tervishoiu kõrgkoolis õenduse erialal. „Kõik minu kolm erialavalikut — muusika, meedia ja kommunikatsioon ning nüüd meditsiin — on tegelikult ammuste lapsepõlveunistuste teokstegemine. Pikalt küpsenud otsused,“ sõnab Kaja. „Miks ma kohe ei läinud Tartusse ajakirjandust või meditsiini õppima? Ei julgenud, Tartu Ülikooli ees oli nii suur aukartus! Arvasin, et ei oska kirjutada ja reaalained olid ka kehvakesed. Aga unistustel on kombeks teoks saada.“
Kaja leiab, et otsused saavadki teoks siis, kui õige aeg on käes. „Otsust tuleb küpsetada, sest kui sa seda ei tee ja uisapäisa tegutsed, võid leida end olukorrast, kus asja tuleb hakata ringi tegema,“ märgib ta. „Minu stiil otsustamisel on just küpsetamine — ma tükk aega mõtlen, kogun infot ja siis teen otsuse kiirelt.“
Võib juhtuda, et mõnes asjas tuleb hiljem otsust muuta, ja see on Kaja arvates täiesti mõistlik. Kuid ta on ka tähele pannud, et eriti tööolukordades ei julge eestlased otsust tagantjärele n-ö parandada — see oleks justkui läbikukkumise tunnistamine. Üks on aga kindel — endale ei tohi mis tahes otsuse tõttu...